Palestiina minister: vajame Eestit rahuvahendajana
Eestit külastanud Palestiina välisasjade riigiminister Varsen Aghabekian ütles ERR-ile, et palestiinlased ootavad rahvusvaheliselt kogukonnalt oma enesemääramise õiguse ja rahvusvahelise õiguse tunnustamist.
Kuidas te visiidiga rahul olete ja mida Palestiina üldse ootab riikidelt nagu Eesti?
Meil on väga hea meel olla Eestis. Eesti on väga ilus ja siinsed inimesed külalislahked. Meil oli suurepärane kohtumine teie välisministriga, me rääkisime olukorrast Palestiina okupeeritud territooriumidel ja mida tuleks teha rahvusvahelisel tasandil.
Millist rolli saab Eesti mängida rahu sepistamisel iisraellaste ja palestiinlaste vahel? Olukord on väga tõsine ja igaüks loeb. Eesti on väike, aga ta saab teha palju, arvestades liikmelisust Euroopa Liidus, Eesti hääl loeb. Eesti mõistab Palestiina inimeste rasket olukorda ja suhtub samal ajal sõbralikult Iisraeli. Me vajame selliseid riike vahendaja rolli kahe riigi vahel ja rahu suunas liikumiseks.
Iisrael langes 7. oktoobril 2023 rünnaku ohvriks ja Iisrael on nüüd pidanud üle pooleteise aasta sõda Gaza vastu. Kuidas te kirjeldaksite praegust olukorda piirkonnas?
Olukord piirkonnas on äärmiselt tõsine. 7. oktoober oli vägivaldne, tõesti see oli vägivaldne ja me kõik mõistame hukka vägivalla ükskõik kelle poolt. Aga Iisraeli vastus kättemaksuks on ebaproportsionaalne.
Ja meenutagem, et ka enne 7. oktoobrit ei olnud olukord hea, me oleme elanud okupatsiooni all viis kümnendit enne seda. On aeg, et meie, palestiinlased jätkaksime oma palvet rahvusvahelisele kogukonnale meid vabastada. Meie õigus enesemääramisele on kirjas rahvusvahelises õiguses ja see on see, mida me küsime, ei midagi rohkem ega vähem. Mida iganes rahvusvaheline õigus ütleb, seda me aktsepteerime. Rahvusvaheline õigus on väga selge okupatsiooni osas. See on okupatsioon ja palestiinlased väärivad vabadust.
Eesti on toetanud kahe riigi lahendust, aga kuidas teie praktiliselt seda ette kujutate?
Ma arvan, et kahe riigi lahendus on saavutatav, kui on olemas tõeline soov seda teha. Praegu ütleb Iisrael aga selgelt, et ta on kahe riigi lahenduse vastu ja Palestiina riigi vastu. Punkt. Kui Iisrael soovib rahu ja julgeolekut, siis ainus tee selleni on, et Iisrael austab oma naabreid ja seda, et neil naabritel on õigus ka oma riigile. See on kirjas rahvusvahelises õiguses ja ka jaotusplaanis Iisraeli riigi loomise ajast, plaan räägib kahest riigist – Iisraelist ja Palestiina riigist. Iisrael on loodud, nüüd on aeg teiseks riigiks, Palestiinaks.
Gazas oli Hamas justkui rahva esindaja ja samal ajal terroristlik organisatsioon, praegu räägib Iisrael plaanist Hamas välja juurida. Juhul kui oleks kaks riiki ja Gaza inimesed valiksid taas Hamasi või mõne teise taolise organisatsiooni end esindama, mis siis saaks?
See on tulevikus Palestiina võimu küsimus, mida esindab Palestiina Vabastusorganisatsioon (PLO). Sellel oleks mandaat kogu Palestiina okupeeritud territooriumi üle. Kes iganes tahab osaleda Palestiina poliitikas, peaks alla kirjutama rahu visioonile ja PLO mandaadile ja kokkuleppele.
PLO pooldab kahe riigi lahendust, me tunnustame Iisraeli riiki, me tahame elada rahus ja turvaliselt Iisraeli riigi kõrval ja me oleme vägivalla vastu. Nii peaks see edasi liikuma. Kui Hamas tahab olla osa Palestiina poliitilisest kogukonnast, siis peavad nad PLO mandaadile ja kokkuleppele alla kirjutama.
Toimetaja: Mari Peegel
Allikas: AK