Michelini soovituse sai tänavu 43 Eesti restorani
Michelin Guide Estonia soovitab tänavu Eestis 43 restorani: põhivalikusse lisandus viis uut kohta ning senised ühe ja kahe tärni omanikud säilitasid oma staatuse.
Eesti ainus kahe Michelini tärniga restoran 180° by Matthias Diether säilitas selle staatuse, nagu säilitas oma ühe tärni ka Noa Chef's Hall.
Bib Gourmandi nimekirjas, mis tõstab esile hea hinna ja kvaliteediga söögikohti, on kokku üheksa restorani: eelmise aasta tunnustuse säilitasid Viljandi Fellin, Tallinna Lore Bistroo, Mantel ja Korsten, Noa, Uma ning Tuljak. Uutena lisandusid Fume, Fotografiska ja Vesta, mis kõik asuvad Tallinnas.
Michelini põhivalikusse lisandus viis uut kohta: Cafe Tempo, Põhjala Tap Room, Restoran O2, Riva ja Sadu.
Napilt aasta tegutsenud Cafe Tempo peab edu saladuseks meeskonda.
"Selle koha eesmärk oli head inimesed kokku tuua ja ma arvan, et see on asi, millega me oleme kogu aeg tegelenud. Kui sa tood punti väga toredad ja lahedad inimesed ja kõik teevad palju tööd, siis ega ta tulemata ei jää, ma arvan," lausus Cafe Tempo ja Barbarea omanik Kenneth Karjane.
Cafe Tempole pälvis tunnustuse lisaks sama omaniku viis aastat tegutsenud Barbarea, seda vahetult enne restorani sulgemist.
"Vaatame edasi. Me otsime mingit ruumi, mis kõnetaks meid, kus me näeme, et kogu tiim on nii palju arenenud ja me tahaksime võib-olla natukene teises võtmes teha seda edasi, aga selle jaoks peab olema see õige ruum," lisas Karjane.
Kokku on põhivalikus 32 restorani, mille hulka kuuluvad lisaks uustulnukatele juba varasemast Art Priori, Barbarea, Gianni, Härg, Hiis, Hõlm, Joyce, Kolm Sõsarat, Koyo, Lee Brasserie, Mere 38, Mon Repos, Moon, Morel Bistroo, Osteria il Cru, Paju Villa, Pull, Puri, R14, Radio, Rado, Shang Shi, Soo, Tchaikovsky, Toko, Võivõi ja Wicca.
Kestliku toidukultuuri eest jagatava rohetärni säilitasid Fotografiska, Hiis ning Lüllemäel asuv Kolm Sõsarat.
Lisaks tunnustati nelja silmapaistvat isikut: noore koka tiitli sai Gerli Travkin Fotografiskast, teenindusauhind läks Karl-Friedrich Kuusele Vestast, sommeljeeauhind Aleksei Pogrebnoile NOA Chef's Hallist ning aasta uustulnuka auhind Heinrich Liisile FUME-st.
Kuigi Michelini giidi valikusse lisandus tänavu seitse uut restorani, jäi tunnustatute arv samaks, mis mullu ehk 43 peale. Üks väljalangejaid on kahel eelmisel aastal tunnustuse saanud restoran Horisont.
"Peame nüüd järeldusi tegema, sest see aasta jäime sealt listist välja. Ise hetkel ei oska kuidagi kommenteerida, mis juhtus. Me oleme oma restoranis, oma menüüs olnud üsna järjepidevad aastaid juba. Et meie pole midagi muutnud, võib-olla tänapäeva trend on lihtsamaks läinud restoranis," lausus restoran Horisont peakokk Marko Sõmer.
Muudatused on Horisondis aga peagi jõustumas, mõne nädala pärast on toidumenüü oluliselt soodsam.
Muutusi on teinud ka restoran Moon, mis uuendas oma tunnustust viiendat aastat järjest. Möödunud suvel koliti söögikohtade mekasse Telliskivisse.
"Telliskivi kvartal ja kõik see on nagu suur võit. Ma tean, et paljudel mu tuttavatel, kes on natukene headest kohtadest väljaspool, on palju raskem. Inimesed väga valivad, kuhu nad lähevad ja väga hääletavad oma rahakotiga praegu," ütles restoran Moon peakokk Roman Zaštšernski.
Zaštšerniski aga oma restoranile Michelini tärni ei soovi.
"Absoluutselt mitte, ma loodan, et see meiega ei juhtu. See on meie jaoks suur hirm, sest ühelt poolt see toob hästi palju kliente juurde, aga kui juhtub, et me ei vea välja järgmine aasta, siis see tapab meie äri ära. Me oleme tagasihoidlik 150-kohaline restorantšik Telliskivis," sõnas Mooni peakokk.
Toimetaja: Karin Koppel










