16-aastased võivad saada võimaluse kohvikutes alkoholi serveerida

Riigikogus on teisel lugemisel seadusemuudatus, mis võimaldaks 16-aastastel noortel restoranides ja kohvikutes klientidele alkoholi serveerida. Muudatuse eesmärk on anda tööandjatele rohkem paindlikkust ning avada noortele laiemad võimalused teenindussektoris töötamiseks.
Restorani Kolm Tilli üks omanikest Karl Astok ütleb, et neil ei ole töötajate leidmisega suuri probleeme kunagi olnud. Tema sõnul annab uus planeeritav muudatus võimaluse töökorraldus uuesti üle vaadata.
"Seni sellist võimalust olnud ei ole ja me seda kasutanud pole. Eks me peame siin oma kollektiivis mingi arutelu läbi viima, et kas selleks on vajadus. Kui vajadust on ja seadus seda lubab, siis miks mitte. Ma arvan, et me oleme alaealisi tööle võtnud ja neile esimest nii-öelda töökogemust pakkunud juba peaaegu kolm või neli aastat. Ja meie näeme selles tohutut potentsiaali, just noortele esimese töökogemuse andmise mõttes," rääkis Astok.
Oma kogemust jagas teenindajana töötav 17-aastane Lisete.
"Minu arust kui alkoholiga mitte mingit pistmist teha, siis on tegelikult raske saada kuskile tööle. Ma ise kandideerisin kohvikutesse ja sinna ka ei võetud, sest mingites kohvijookides on alkoholi ja mina neid valmistada ei või. Töötan oktoobrist cateringis ja nüüd mai algusest töötan pubis. Pubis on alkohol igapäevane, aga cateringis kokteili valmistamist pole, seda tuleb väga harva ette. Pigem tühjad pudelid korjad laualt ära ja uued viid asemele," rääkis Lisete.
Töötukassa noortevaldkonna arendusjuhi Cathy Vivien Vahi sõnul otsivad paljud noored praegu aktiivselt suveks tööd ning teenindussektor on üks peamisi valdkondi, kuhu tööle minnakse.
"Tööandjad on valmis rohkem noortele võimalust andma ja nad ise näevad ka selles aina rohkem väärtust. Kui seadus loob laiemad piirid, turvalises raamistikus, siis tööandja on altim võtma noori tööle ja pakkuma neid töökohti," sõnas Vahi.
Toimetaja: Mari Peegel










