Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühing: intensiivravi õdede vastutus tuleb uuesti läbi vaadata

Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Eelmisel esmaspäeval allkirjastati Tallinnas Eesti anesteesia- ja intensiivraviõdede ühingu (EAIÜ) asutamisleping, ühingu hinnangul vajab valdkonna õdede ettevalmistus ja vastutusmäär uut läbivaatamist.
EAIÜ on mittetulundusühing, esindades õdesid, kes osutavad õendusabi kriitilises terviseseisundis patsiendile intensiivravi ja anesteesia osakondades. Tuginedes Terviseameti registri andmetele, on antud valdkonnas registreeritud 542 õde, teatas ühing.

EAIÜ juhatuse esimehe, Põhja-Eesti regionaalhaigla anesteesiakeskuse õendusjuhi Merle Freimanni sõnul on anesteesia- ja intensiivravi õdedele esitatavad erialased nõuded kõrged.

"Tänased nõuded anesteesia- ja intensiivravi õdedele ületavad kaugelt üldõe kutsehariduse taseme. Nimetagem siinkohal vajalikke oskusi ja teadmisi opereerimiseks kõrgtehnoloogilise anesteesia- ja patsiendi jälgimisaparatuuriga, arvutitehnilisi oskusi, süvendatud teadmisi füsioloogiast, farmakoloogiast, meeskonnatööst jne. Mõistetavalt eeldab see ka vastavatasemelist täiendkoolitust," märkis Freimann.

"Arvestades Eestis üha reaalsemaks saavat arstide defitsiiti, vajab õdede ettevalmistus ja vastutusmäär uut läbivaatamist ning diskussiooni. See vajab kompleksset lähenemist: õppekava kestus ja sisu, teoreetiline vs praktiline õpe, stipendiumid jpm," lisas ta.

Merle Freimanni sõnul on eriala pidevas muutumises, spetsiifiline ning nõuab suurt teadmiste pagasit ja praktilisi oskusi. "Omandatud teadmisi ja oskusi tuleb ka vääriliselt hinnata - tänane õdede palk ei vasta kaugeltki neile esitatud nõudmistele. Ülekoormusest kumuleeruv väsimus võib viia ohtlike eksimusteni töös patsientidega," selgitas ta.

EAIÜ eesmärk on koondada valdkonna õed ja seista oma liikmete erialaste, tööalaste ja sotsiaalsete õiguste parema kaitsmise eest. EAIÜ esmasteks tegevussuundadeks on erialane väljaõpe pärast üldõe kutsetunnistuse saamist, kirjeldada anesteesia- ja intensiivraviõdede kompetentsid, leppida riiklikul tasandil kokku kvaliteedi- ja koormusindikaatorid, olla koostööpartneriks teistele erialaliitudele ning tervishoiu kõrgkoolidele ja haiglatele.

Oluliseks peetakse suhete arendamist Euroopa sõsarorganisatsioonidega, et ühtlustada standardid ja organiseerida koolitusi.

EAIÜ juhatusse kuuluvad eriala õed Eesti haiglatest: Merle Freimann (EAIÜ juhatuse esimees, Tallinn), Piret Kleemann (EAIÜ sekretär, Tallinn), Rita Beljuskina (Tallinn), Valentina Kartašova (Ida-Virumaa), Kristel Kivi (Tartu), Piia Linnas (Tartu) ja Ülle Urla (Pärnu).

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: