Inimeste väärarusaamad sunnivad psoriaasihaigeid ametit vahetama

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu ülikooli kliinikumi nahakliiniku dotsent Sirje Kaur uurimas psoriaasiga patsienti. Autor/allikas: Postimees / Scanpix
Levinud väärarusaam, nagu oleks psoriaas nakkav, tekitab haiguse põdejatele ohtralt probleeme ning 65 protsenti psoriaasihaigetest on pidanud oma ametist loobuma.
Rahvusvahelise psoriaasipäeva puhul täna korraldatud seminaril esitleti haigete elustiiliuuringut, mille psoriaasiliit kolmandat aastat järjest läbi viis. Sel aastal keskenduti haigete võimalustele osaleda  tööelus, omandada haridust ja hakkama saada igapäevategevustes.

Uuringust selgus, et  psoriaas seab haigetele igapäevaelus mitmeid takistusi ja piiranguid. Seda ennekõike kaaslaste ja kolleegide teadmatusest tingitud väärarusaama tõttu, et psoriaas on nakkav.

65 protsenti haigetest on pidanud loobuma psoriaasi tõttu oma ametist. 54 protsenti ütlesid, et jäid psoriaasi tõttu ilma ametikõrgendusest. 69 protsenti tunnistas aga, et haigus mõjutab tööl olles nende käitumist. 38 protsenti psoriaasihaigetest on pidanud seetõttu üldse tööst loobuma.

Enamikul haigetest tekitab psoriaas igapäevast piinlikkustunnet ja rohkem kui kolmveerandile seab psoriaas suuri piiranguid spordiga tegelemisel.

Psoriaasiliidu juhi Georg Jurkanovi sõnul eristatakse haigusel talvist ja suvist vormi. Suvise vormi puhul ei talu haige päikest. Meil on aga üldjuhul levinud talvine vorm, kus päike ja merevesi on teretulnud. "Haigus võib ägeneda ja jõuda ka liigestesse, sellisel puhul on tegu psoriaatilise artriidiga," rääkis Jurkanov ERRi raadiouudistele.

Psoriaas ehk soomussammaspool on krooniline mittenakkav põletikuline nahahaigus, mille puhul tekivad nahale punetavad valkjate kettudega kaetud sõlmekesed. Eestis põeb seda haigust umbes 42-43 000 inimest.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: