Elamislubade skandaali peetakse viimaste aastate ohtlikemaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Postimees/Scanpix
Postimees/Scanpix
Värskest uuringust selgus, et viimastest poliitskandaalidest peavad Eesti elanikud suurimaks ohuks riigi julgeolekule IRLi juhtivliikmete poolt elamislubadega kauplemist Venemaa kodanikele.
Väitega, et tegu on ohuga Eesti julgeolekule, nõustus täielikult või oli pigem nõus kokku 50% vastajatest (täiesti nõus 25% ja pigem nõus 25%, pigem ei olnud nõus 20% ja ei olnud nõus 15%), selgus Turu-uuringute AS-i küsitlusest.

Siin eristusid eesti keelt kõnelevate inimeste arvamused mitteeestlaste omadest olulisel määral. Tervelt 64% eestlastest pidas seda julgeolekuohuks, samas kui muud keelt kõnelevate inimeste seas oli see vaid 15%.

Samuti pidasid ligi pooled vastajatest julgeolekuohuks Keskerakonna poolset rahaküsimist Venemaalt - kokku 47% (täiesti nõus 24% ja pigem nõus 23%, pigem ei olnud nõus 19% ja ei olnud nõus 15%).

Ka siin erinesid eesti keelt rääkivate inimeste arvamused suuresti muukeelse elanikkonna arvamustest - kui eesti keelt rääkivad inimesed hindasid seda 60% ulatuses ohuks Eestile, siis muukeelsed inimesed vaid 10% ulatuses.

Väiksema mõjuga ohuks Eestile peeti olukorda, kus märgatav osa Sotsiaaldemokraatliku Erakonna rahastamisest on seotud transiidiärimees Oleg Ossinovski ja tema lähikondsetega.

Seda pidasid ohuks Eestile vaid 32% vastajatest (täiesti nõus 11 pigem nõus 21, pigem ei ole nõus 26%, ei ole nõus 14%).

Eesti keelt kõnelevad inimesed hindasid 39% sellist olukorda Eestile ohuks, samas kui muukeelsed kokku vaid 12% ulatuses.

Kõige vähesema mõjuga ohuks Eestile  hinnati Reformierakonnaga seotud Silvergate'i skandaali, kus küsiti vastajatelt kui ohtlikuks peavad nad Silver Meikari poolt Reformierakonnale tundmatute ärimeeste raha annetamist.

Kokku peeti seda ohuks 28% vastajate poolt (täiesti nõus 9%, pigem nõus 19%, pigem ei ole nõus 30%, ei ole nõus 16%).  Eestikeelsetest vastajatest pidas seda julgeoleku ohuks 32% ja muukeelsetest 16%.

Omnibussküsitluse sihtrühma moodustasid Eesti elanikud vanuses 15-74, valimi suurus oli 1000 vastajat. Uuring viidi läbi 6-18 märtsil.

Turu-uuringute tegevjuht Tõnis Stamberg ütles ERR-i uudisteportaalile, et uuringul ei olnud tellijat ning see viidi läbi omal algatusel.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: