Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Igal viiendal Eesti mehel on eesnäärmeprobleem

Eesnäärme healoomuline suurenemine esineb umbes pooltel üle 50-aastastest meestest ja juba 80 protsendil üle 60-aastastest meestest, 15–20 protsenti Eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes.
Tänasest kuni reedeni toimuval uroloogia nädalal räägitakse üle Euroopa meeste tervise probleemidest, Eestis on sel korral fookuses eesnäärmega seotud haigused, millest sagedasemad on põletik, healoomuline suurenemine ja kasvaja.

Kuigi need haigused on erineva tekkemehhanismi ja kuluga, võib nende puhul esineda ühe olulise kaebusena sagenenud urineerimine, millele lisanduvad pakitsustunne alakõhus ning uriinijoa katkendlikkus ja tugevuse vähenemine.

15-20 protsenti Eesti meestest kannatab eesnäärmepõletiku käes. Eesnäärmevähk on meeste vähipaikmetest kõige sagedasem ning teisel kohal vähisurmade põhjustest. Eesnäärmevähk diagnoositakse ühel mehel kuuest.

Eesti perearstide seltsi juht ja Järveotsa perearstikeskuse perearst Diana Ingerainen ütles, et tervisemurega tuleks esmalt pöörduda oma perearsti poole ja vajadusel tehakse perearstikeskuses esmased  uuringud. "Seda saavad ka lähedased ja pereliikmed meestele südamele panna - minna arsti juurde ka ennetavalt ja kontrolliks," märkis ta.

Kui kaebused puuduvad, ei ole 45-aastasel mehel vaja eesnääret kontrollida tihemini kui iga nelja aasta  järel, ütles perearst.

Uroloogia nädala raames saab registreeruda tasuta vastuvõttudele Tartu ülikooli meestekliinikus nii Tartus kui Tallinnas. Oodatud on üle 45-aastased mehed, kes ei ole viimase aasta jooksul eesnäärmeuuringutel käinud. Perearsti saatekirja meestekliinikusse pöördumiseks tarvis ei ole, esmased uuringud on tasuta haigekassa kindlustusega meestele.

Uroloogia nädala raames saab end registreerida vastuvõtule numbril 7 319 100 või e-posti teel: [email protected]

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: