Kohus mõistis Oleg Ljadovi tingimisi vangi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1326270360000 | amCalendar}}
Harju maakohus mõistis täna mitme tuntud ärimehega seotud palgamõrva lavastamises osalemises süüdi ärimehe Oleg Ljadovi ja karistas teda tingimisi vangistusega.
Kohus mõisis Ljadovi (56) süüdi valeütluse andmisele kihutamises ja tõendi kunstlikus loomises ning karistas teda tingimisi ühe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistusega, millest arvati maha tema eelvangistuses viibitud kaks päeva ning määras talle kolmeaastase katseaja.

Kohus lahendas Ljadovi süüasja kokkuleppemenetluses, milles ta sõlmis karistuskokkuleppe riigiprokurör Steven-Hristo Evestusega.

Ljadovi süüasi oli tema tervisliku seisundi tõttu eraldatud eraldi menetlusse süüasjast, mille teised osalised said kokkuleppekaristused kätte juba detsembris.

Detsembris mõistis maakohus kuritegelikus ilmas tuntud Imre Arakase (52) süüdi valeütluse andmisele kihutamises, tõendi kunstlikus loomises ja tulirelva ebaseaduslikus käitlemises ning karistas teda tingimisi ühe aasta ja kahe kuu pikkuse vangistusega.

Kohus arvestas Arakasele mõistetud karistusest maha tema eelvangistuses viibitud kaks päeva ning määras talle kolmeaastase katseaja.

Kohus mõistis Enriko Kasemaa (48) süüdi valeütluse andmises, valeütluse andmisele kihutamises, tõendi kunstlikus loomises ning tulirelva ja lõhkematerjali ebaseaduslikus käitlemises ning karistas teda kolmeaastase vangistusega, millest arvati maha eelvangistuses viibitud aeg kolm kuud ja 26 päeva nnig määras tal vanglas kohe ärakandmisele kuus kuud.

Kohus mõistis Tauno Traadi (35) süüdi valeütluse andmises ning karistas teda koos varasema kandmata karistusega kokku ühe aasta, 10 kuu ja 14 päeva pikkuse vangistusega, kuid asendas selle 1358 tunni üldkasuliku töö tegemise kohustusega.

Kohus arvestas Traadil üldkasulikust tööst tehtuks 249 tundi ning määras ülejäänud töötunnid tegemisele kahe aasta jooksul.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi üritasid süüdistatavad lavastada ärimees Nikolai Reismani (41) süüdi ärimees Toomas Tamme (62) tapmise tellimises.

Süüdistus

Süüdistuse kohaselt mõtles Ljadov välja skeemi, kuidas lavastada Reisman süüdi Tamme tapmise tellimises ning küsis viimaselt korduvalt seoses selle väljamõeldisega erinevatel põhjustel raha.

Süüdistuse järgi otsis Ljadov 2009. aasta septembris-oktoobris Arakase kaudu inimest, kes oleks nõus raha eest andma teadvalt vale ütlust nagu oleks Tammega äriasjade tõttu konfliktis olev Reisman tellinud Tamme tapmise.

Arakas pakkus Ljadovi ettepaneku täideviimist Kasemaale, kes nõustus teadvalt vale ütluse andmisega ning andis sellest Arakase vahendusel Ljadovile teada.

Süüdistuse järgi korraldas Ljadov valeütluse andmisega seonduvate asjaolude kokkuleppimiseks 2009. aasta 8. oktoobril Kiviõlis kohtumise Tamme advokaadi Mikk Lõhmuse ja Kasemaa vahel.

Samal päeval andis Ljadov Tammelt saadud 300 000-kroonist Kiviõlis Kasemaale edasi 150 000 krooni. Järgmise 300 000 krooni sai Ljadov Toomas Virro vahendusel Tammelt 2009. aasta 20. oktoobril Tallinnas ning sellest rahast andis ta Kasemaale jällegi 150 000 krooni.

2009. aasta 23. oktoobril sõidutas Arakas Kasemaa Kohtla-Järvele, kus too andis Viru ringkonnaprokuratuuris anonüümse tunnistajana  ülekuulamisel teadvalt vale ütluse.

Kasemaa valeütluse kohaselt kohtus ta 2009. aasta suvel Jõhvis baaris Reismaniga, kes tellis temalt Tamme tapmise ning lubas tapmise eest talle 500 000 krooni.

Samasisulised ütlused andis Kasemaa ka 2009. aasta 8. detsembril
keskkriminaalpolitseis Tallinnas tunnistajana ülekuulamisel juba enda nimelt.

Lisaks eelnevale üritas Ljadov koos Arakase ja Kasemaaga luua kunstlikult tõendeid, et lavastada Reisman süüdi ka Kasemaa tapmiskatse tellimises.

Ljadovi ettepanekul pidi toimuma lavastus sel moel, et Kasemaa kutsutakse telefonikõnega kokkusaamisele, kus teda tulistatakse, pärast mida saadetakse kokkusaamisele kutsuja telefoninumbrilt sõnum Reismani telefonile, märkis süüdistus.

Uurimisandmetel lubas Ljadov Arakasele ja Kasemaale uue lavastuse eest 300 000 krooni ning kooskõlastas oma plaani täideviimiseks nendega edasised tegevused.

Süüdistuse järgi korraldasid Arakas ja Kasemaa mullu 11. jaanuaril kell 20.30 Tallinnas Männiku tee 98 ja Kauge tänav 10 hoonete juures asuvas Säästumarketi parklas Kasemaa BMW pihta tulistamise.

Pärast auto tulistamist saatsid kurjategijad Reismani mobiiltelefonile sõnumi "OK". Süüdistus märkis, et selle sõnumi saatmine pidi hilisemalt kinnitama lavastatud sündmuseid, mille kohaselt Reisman tellis Kasemaa tapmise ning Reismani motiiviks oli asjaolu, et Kasemaa oli politseis rääkinud Tamme tapmise tellimisest.

Uurimisversiooni kohaselt oli vandenõu põhjuseks kahe Ida-Virumaa suurärimehe Tamme ja Reismani 2008. aastal lahvatanud äritüli, kuna esimesele kuulub Kiviõli Keemiatööstus ning teisele üle 330 hektari maad, kus riik lubas keemiatööstusel põlevkivi kaevandada.

Tamm vabanes kahtluse alt

Varem kahtlustati, et vandenõuga oli seotud ka Toomas Tamm ise, kuid uurimine tema seotust ei tuvastanud ning ta vabanes kahtluse alt.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus ütles ERR-i uudisteportaalile, et  uurimisversiooni järgi maksis Tamm Ljadovile selle eest, et too aitas tema väidetavat tapmise tellimist avastada, mida ta aga tegelikult ei teinud.

Evestuse sõnul oli Tamme kahtlustuse aluseks ka lindistus, kust ilmnesid kahtlused tema seotuse osas kuriteo toimepanemisega.

"Peale vastava ekspertiisi teostamist ilmnes, et nimetatud lindistust oli töödeldud ja see muutis sellise töödeldud tõendiallika kõlbmatuks tõendiks. Muud objektiivsed Tamme kahtlustust kinnitavad tõendid puudusid," märkis Evestus.

Arakas lõi kohtumajas fotograafi

Postimehe võrgulehe teatel ründas Arakas 19. detsembril Harju maakohtu ees trepil teda pildistanud uudisteagentuuri BNS fotograafi.

Enne kohtuotsuse ettelugemist kohtumaja trepil Arakast ja Kasemaad oodanud BNS-i fotograafi tabas rünnak hetkel, kui ta kohtuhoonesse saabunud Arakast ja Kasemaad pildistama asus.

Kui Arakas kostitas fotograafi jalahoobiga, siis Kasemaa jätkas verbaalset rünnakut pärast kohtuotsuse teatavaks tegemist. "Ta ütles BNS-i fotograafile, et too on julge poiss ja peaks ettevaatlik olema, sest õhtul võivat tema kodutrepikojas kollid ees oodata," kirjutas võrguleht.

Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Arno Põder ütles ERR-i uudisteportaalile järgmisel päeval, et juhtumi uurimiseks käivitati kriminaaluurimine karistusseadustiku kehalist väärkohtlemist käsitleva paragrahvi järgi.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: