Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parasiididiagnoosi saanud naine süüdistab alternatiivravijat pettuses

Süljeproovi järgi parasiidinakkuse diagnoosi saanud ja kogu perega kalli fungoteraapia ette võtnud naine süüdistab Pärnus tegutsevat Tervistavat Stuudiot pettuses, staažika arsti Peeter Mardna hinnangul tuleks ilu- ja isikuteenuste taha peituvaid raviteenuseid paremini reguleerida ning terviseamet ongi juba selleks samme astunud.
Ulvi Kala juhib rahvusvaheliste klientidega rõivatööstusettevõtet. Enda sõnul pole ta iial uskunud voodoo'sse ega posimisse. Läinud suvel rääkis aga kolleeg talle tõhusast loodusravist nimega fungoteraapia, vahendas "Pealtnägija".

"Selle põhimõte on see, nagu väidetakse, et praeguse sajandi haigus on igasugused parasiidid ja seened ning süljetesti kaudu saab määrata, sõltuvalt sellest, mis toksikoos keele peal on, mis parasiitide või seentega võib olla tegemist. Selle tulemusel määratakse ravi, kuidas neist vabaneda," räägib Kala.

Tervishoiuekspert Peeter Mardna märgib, et fungoteraapia on seotud Kaug-Põhja šamanismiga, kus seentega saavutati vastavaid seisundeid, kuid see ei kuulu tõenduspõhise meditsiini alla.

Teadaolevalt ainsana Eestis pakub selliseid teste ja fungoteraapiat Pärnus tegutsev Tervistav Stuudio, mis firma tutvustuse kohaselt ühendab parimaid tava- ja alternatiivmeditsiini teenuseid. Üks nende pikast teenuste reast ongi teraapia seenpreparaatidega, mida tutvustatakse kui tõhusat meetodit väga suure hulga ihuhädade vastu alates parasiitidest ja lõpetades vähiga. Lubadused on seega päris suured.

Tervistava Stuudio juhataja Helle Kullerkupp kinnitas, et fungoteraapia ei ole tõenduspõhine meditsiin, kuid ütles, et teraapia toimib.

Mardna: sellise analüüsiga ei saa parasiitide esinemist kindlaks teha

Peeter Mardna nentis, et see on äriline ettevõte. "Kui nüüd ausalt öelda, siis ma arvan, et inimestelt raha kätte saamine ja nendele lubaduste andmine ei ole päris ausalt põhjendatud, siin on teatud šarlataansust sees".

Ehkki 46aastasel Ulvil polnud ühtegi konkreetset kaebust, on tal kodus koer ja kaks kassi, kes võivad parasiite kanda. Mullu augustis andiski ta vastavalt veebilehel toodud juhistele süljeproovi. Selleks tuli võtta tavaline plaaster ja hommikul enne hambapesu selle marliosa süljega niisutada. Seejärel plaaster kuivatada, kirjutada juurde oma andmed - vanus, pikkus, kaal - ning saata kõik see tavalise postiga Pärnusse. Tervistav Stuudio omakorda saatis süljeproovid edasi Peterburi Irina Filippova Fungoteraapia Keskusesse, kus töötavad väidetavalt selle ala tippspetsialistid. Umbes kuu möödudes saabuski Venemaalt vastus: Ulvi Kalal avastati koguni kolm erinevat parasiiti.

"Tõsine diagnoos. /.../  Kui küsisin, et kuidas see nii on, siis öeldi, et vaadake, mis on teie vanus," meenutab Kala.

"Pealtnägija" näitas analüüse Peeter Mardnale, kes on aastakümneid töötanud onkoloogi, tervishoiujuhi ja järelevalvajana. Antud juhul kommenteerib ta teemat kui staažikas arst. "Eesti vabariigi vanasõna ütleb: paber kannatab kõike! Siin on nüüd parasiitussid. Sülje pealt seda mitte kuidagi kätte ei saa. Askaridoos - seda ju kindlasti sülje pealt ei saa kätte. Solkmete mune ei saa sülje pealt kätte," loetleb arst, kelle sõnul on seega tegemist täieliku pettusega.

Kullerkupu hinnangul ei ole aga Mardna selle meetodiga lihtsalt kursis, kuna see ei ole Eestis tuntud ja seda on siin alles lühikest aega praktiseeritud.

Perekond kulutas ravile 900 eurot

Diagnoosi toeks sai proua Kala pikad venekeelsed paberid, mille juurde anti ka materjalid eesti keeles, kus allikaks oli märgitud Wikipedia. Ehmununa nõustus naine Peterburist saadetud raviplaaniga, mida Helle Kullerkupp vastavalt talle kohendas.

"Ma täiesti usaldasin siis sellel hetkel, et mis toimib ja mis ei toimi. /.../ Ja siis Pärnus sain teada, et esimene kuu on parasiitide hävitamine, teine kuu immuunsussüsteemi tugevdamine, kolmas kuu seente hävitamine, neljas kuu immuunsussüsteemi tugevdamine, et organism jaksaks edasi võidelda," räägib ta.

Lisaks pidi naine järgima dieeti, mis välistas nisujahu ja piima. Kuuri käigus tuli võtta kaks kapslit hommikul ja kaks õhtul. Preparaadid müüs talle Tervistav Stuudio ja need maksid Kala meenutamist mööda kokku umbes paarsada eurot.

Veterinaar- ja toiduamet kinnitas "Pealtnägijale", et ametlikult on tegemist toidulisanditega, mida toob maale Narvas registreeritud usaldusühing. Et riskirühmas oli kogu perekond, tegid sama testi ja said seenpreparaatide kuuri ka Ulvi lapsed ja abikaasa. Kokku koos testidega kulus sellele 900 eurot.

Peeter Mardna ütleb, et päris korrektselt Tervistav Stuudio ei tegutse: "Lugesin tutvustavaid materjale, seal osutavad arstid raviteenust, järelikult nad tegelevad raviga. Ja Eesti vabariigi seadus, nimelt tervisehoiuteenuste korraldamise seadus ütleb, et ravitegevusega Eesti vabariigis tohib tegeleda registreeritud meditsiinitöötaja, kellel on selleks vastav tegevusluba. Osa nendest kodanikest, kes seal tegutseb, on registreeritud, aga selleks tegevuseks neil luba ei ole /.../ ja formaaljuriidiliselt kuulub see juhtum politsei pädevusse".

Teise nime all tehtud test sai peaaegu sama tulemuse

Kullerkupp eitab tervishoiuteenuse osutamist. "Meil ei tööta siin ühtegi sellist spetsialisti, kes vajaks tervishoiuteenuse osutamise litsentsi," ütleb ta. Mardna aga märgib, et ka proovide võtmine on tervishoiuteenuse osutamine.

Juriidikaga on segane seis. Tervistava Stuudio kaubamärgi taga on Helle Kullerkupule kuuluv OÜ Terve Pere Stuudio, mis äriregistris on tegevusalaks märkinud mujal liigitamata tervishoiualad, aga majandustegevuse registris ilu- ja isikuteenuste osutamise.

Tervishoiuamet kinnitabki, et kuna nad ametlikult tervishoiuteenust ei osuta,pole firma pidanud vastavat tegevusluba taotlema. Stuudio personalist on ametlikult arstide registris kaks inimest, sealjuures Helle Kullerkupp ämmaemandana, aga kumbki neist pole oma tegevuskohaks märkinud Pärnu kontorit, kus nad vastu võtavad.

"Niisugused asjad tuleks viia minu meelest riigikohtuni, kus riigikohtu otsus tuleb. Et ei käsitleta ainult sõna "ravi", vaid ka tegevust, mis sisaldab ravi, sest praegu nad tulevad välja kõik sellega, et seaduses on öeldud - ravitegevus on keelatud, aga nad ütlevad - nad ei ravi. Me edendame!" muigab Mardna.

Ulvi Kala ei teadnud aga juriidilistest nüanssidest midagi, vaid neelas neli kuud kohusetundlikult kapsleid ja pidas soovitatud dieeti. Ent ajapikku torkas naisele silma, et nii tema 11aastasele lapsele kui 110kilosele abikaasale määrati täpselt samad ravimikogused. Ja ta otsustas, et teeb testi uuesti - kuid seekord teise nime all. Pärast kuuri lõppu andis ta uuesti süljeproovi, aga pani nimeks Anne Kala ja muutis natuke vanust ning kaalu. Kui vastus saabus, selgus, et tulemused olid eelmise testiga praktiliselt samad. Pettunud patsient nõudis nüüd aru ja soovis raha tagasi või tasuta uut ravikuuri.

Kullerkupp sõnab, et tal on Ulvi Kala ravikuuri ebaõnnestumisest ja pettumisest kahju, aga elu on selline. "Meil ei ole sajaprotsendilist garantiid üheski teraapias". Ta on enda sõnul fungoteraapiat ise edukalt kasutanud ja viimase pooleteise aasta jooksul ligi 300 inimesele vahendanud. Tema sõnul on Ulvi Kala esimene, kes abi ei saanud.

Mardna: arstidiplom ei kaitse ebaaususe või vaimsete häirete eest

"See ei ole meil ainukene ühing, kes niisuguste asjadega tegeleb," ütleb Peeter Mardna. "Meil on viimane aeg see asi riiklikult korrastada ja anda neile teatud tingimusel tegutsemisõigus Eesti vabariigis, et nad ei peaks seadust rikkuma. Mõningatel juhtudel nad annavad kodanikele abi, ma ei vaidle selle vastu üldse, aga paneme selle kõik ilusti seaduse raamidesse, et ma teen seda, mida juriidiliselt on lubatud".

Sellist ettepanekut peab mõistlikuks ka Kullerkupp, kuna tema hinnangul toimub alternatiivvaldkonnas Eestis kaootiline tegevus.

Mardna sõnul on kõige hullem see, et nn alternatiivmeditsiini ja posimisega tegelevad juriidiliselt Tartu Ülikooli lõpetanud arstid ning nende šarlataansust usuvad inimesed rohkem, kuna neil on ülikoolidiplom ette näidata. "Tahaksin lõpetada sellega, et Tartu Ülikooli arstiteaduskonna diplom ei kaitse selle eest, et inimene on lihtsalt ebaaus ja teiseks ei kaitse ka vaimsete hälvete tekkimise eest. Arsti diplom ei kaitse selle eest, et arst ei või saada haiguse, mis kuulub psühhiaatria valdkonda".

Pärast seda kui "Pealtnägija" Tervistava Stuudio kohta ametlikku kommentaari küsis, tegid terviseamet ja ravimiamet eile sinna ootamatu reidi. Leiti, et seal osutati siiski loata tervishoiuteenuseid, algatati menetlus ning võeti järelkontrolliks kaasa hulk ravimeid.

Lisaks kavatseb sotsiaalministeerium sügisel teha seadusettepaneku, mis reguleeriks just neid piiripealseid ilu- ja isikuteenuseid. Samuti tegutseb kuuldavasti juba mõnda aega ümarlaud, mis püüab - nii uskumatult kui see ei kõla - välja töötada alternatiivmeditsiini kutsestandardeid.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: