Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Irboska elanikud meenutavad "head Eesti aega"

Venemaa ühe vanema linna Irboska elanikud meenutavad hea sõnaga aega, mil Irboska kuulus Eesti koosseisu (1920-1944), lootes sellega tõmmata võimude tähelepanu linna ajaloolise ilme säilitamisele.
Tuleva aasta septembris tähistatava Irboska 1150. aastapäeva eel saatis 114 Irboska elanikku (linnakeses elas 2008. aasta andmeil 605 inimest) Pihkva oblasti kubernerile Andrei Turtšakile avaliku kirja, milles nad protestivad linnakese tänavate "heakorrastamise" vastu. Pöördumise avaldas Pihkva Informatsiooniagentuuri veebileht.

Ajaloo- ja arhitektuurimälestisena riikliku kaitse alla võetud Irboska peatänavat - Petseri tänavat - laiendatakse ja see on kavas katta asfaldiga.

"Varem oli Petseri tänav sillutatud munakividega ja paljudes hoovides on sillutis veel alles. Me hoiame seda - see on osa mälestisest, osa Irboska kultuurikeskkonnast: Me lootsime, et pidupäevaks taastatakse munakivisillutis kogu tänaval ning antakse sellele tagasi algne ajalooline ilme. Kuid "pidupäeva puhul" sõidetakse meie tänavast, aga ühtlasi ka meie elust, meie tavadest, meie hingedest üle buldooseri, ekskavaatori ja asfaldirulliga," kirjutasid Irboska elanikud.

Irbosklaste sõnul ei arvestata nende arvamusega ega austata neid. Miks tehakse tänavaremonti selles oma laadi ainsas Venemaa linnas niivõrd rumalalt ja niivõrd jultunult, küsivad nad kubernerilt.

"Kõik teavad, et XX sajandil kuulus Irboska 20 aastat Eesti koosseisu. Ning vanad inimesed mäletavad, missugune kord siis valitses. Kui keegi meiega ei arvesta, kui me ei ole enam kodanikud oma riigis, peremehed oma kodus, kui keegi ei taha ega suuda meid siin kaitsta, siis antagu Irboska Eesti koosseisu tagasi. Eesti ei suhtu kultuurimälestistesse, ja sealhulgas vene kultuurimälestistesse, nii barbaarselt. Eestlased hoiavad Irboskat paremini kui seda teevad Vene võimud," kirjutasid irbosklased.

Möödunud aasta aprillis kogusid allkirju nõudmisele linn Eestiga liita kohalike võimude tegevusega rahulolematud Ivangorodi elanikud.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: