Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome Fortum tugevdab survet tuumajaama ehitusloa saamiseks

Soome Fortum hoiatab, et kui firma ei saa sel kevadel valitsuselt luba uue tuumajaama ehitamiseks, võib aatomielektri tootmine Loviisas üldse lakata, sest sealse kahe tuumajaama kasutuslubade tähtaeg on 2020. aastate lõpul.
Soome rahandusminister Jyrki Katainen ja riigisekretär Raimo Sailas allkirjastasid üleeile dokumendi, mille kohaselt pooldatakse tuumajaama ehitusloa andmist kõigile kolmele taotlejale, kelleks on Fennvoima, Teollisuuden Voima ja Fortum. Siiski hoiatatakse selles elektrituru kontsentreerumise eest, andes sellega mõista, et kui lubatakse ehitada vaid üks tuumajaam, ei peaks selle saama Fortum, vahendas Kauppalehti.

Fortumi avalike suhete ja kestva arengu juht Anne Brunila kinnitas, et firma 13 protsendi suurune osa Põhjamaade elektriturul ei suuda seda mõjutada. Uute energiaühenduste rajamise tõttu langeb see osa aga 4 protsendini isegi siis, kui Loviisasse ehitataks uus tuumajaam.

"Seadmete tarnijad ei oota. Maailmas kavandatakse täna üle saja tuumajaama ehitamist. Kulutused tõusevad mõne aastaga oluliselt ning siis ei ole pruugi investeering Fortumi jaoks enam olla mõistlik," rääkis Brunila.

Fortumi tuumajaamade Loviisa 1 ja Loviisa 2 praegused kasutusload lõpevad 2020. aastate lõpul.

Majandusminister Mauri Pekkarinen kavatseb anda taotlused valitsusele arutamiseks pärast ülestõusmispühi. Kauppalehti hinnangul võib tuumajaamade ehituslubade andmine olla tähtsaim otsus, mille praegune Soome valitsus teeb.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: