Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ELi eksperdid lõpetasid Eesti maismaapiiri kontrolli

Eesti maismaapiiri vastavust Schengeni viisaruumi nõuetele kontrollinud Euroopa Liidu eksperdid lõpetasid reedel piiripunktide ülevaatuse.

Piirivalveameti hinnangul võib ainsaks probleemiks kujuneda piirivalvurite nappus. Siiski ollakse veendunud, et Schengeniga liitumist see ei takista. Hindamisraportit on oodata umbes kuu aja pärast, vahendas Aktuaalne kaamera.

Ühena viimastest inspekteerisid Euroopa Liidu eksperdid reedel Narva-Jõesuu piirivalvekordonit. Kokku käidi nelja päeva vältel kuues kordonis ja viies piiripunktis ning vaadati üle kõik protseduurid, mis on seotud isikute kontrolli ja piiriületusega.

Sellega peaks kaheksa riigi inspektoritel olema nüüd ülevaade, kas Eesti maismaapiir vastab Schengeni nõuetele või mitte. Mida ekspertkomisjon arvas, võib vaid oletada, sest kohapeal hinnanguid ei anta.

"Ma käisin ka ise kagupiiril vaatamas, kuidas seda hinnangut läbi viidi. Ja meil i ole vaja hetkekski kahelda meie piirivalvurite professionaalsetes oskustes ja teadmistes," ütles ütles piirivalveameti piiriturvalisuse osakonna ülem kolonelleitnant Raivo Terve. "Kõiki protseduurireegleid täidame, tehnilised vahendid on olemas. Selle põhjal ma järeldan, et suuri probleeme ei ole."

Tõrvatilgaks meepotis võib saada inimeste nappus. Kui keskeltläbi on idapiiril täidetud 61% protsenti ametikohtadest, siis näiteks Narva raudtee-piiripunktis on täitmata pea pooled kohad. Raivo Terve arvas, et küllap see ka raportis ära märgitakse, kuid takistuseks see tema hinnangul ei kujune.

Terve arvab, et olukord leeveneb, kui Schengeniga juba ühinetud on ja lõunapiirilt ametnikke vabaneb. Rakendunud radarsüsteem võimaldab inimesi ümberpaigutada ka merepiirilt.

Maismaapiiri kontroll on Eestis viies ja ühtlasi eelviimane missioon. Juulis tehtud õhu- ja merepiiri hindamisraportite projektid on juba käes ja ametnike kinnitusel valdavalt positiivsed, sisaldades vaid mõningaid soovitusi ja märkusi.

"Merepiiri puhul näiteks merepiirialade lepingu küsimus Venemaaga," ütles siseministeeriumi Schengeni koordinaator Piret Lilleväli. Samal ajal möönab raport, et praktilist tööd lepingu puudumine ei takista.

Tuleval nädalal saabub uus komisjon hindama andmekaitset.

Toimetaja: Andrus Allika

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: