Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

WWF: tarbimine viib globaalse ökosüsteemi kokkuvarisemiseni

Keskkonnaorganisatsiooni WWF hinnangul võib maailma ökosüsteem selle sajandi keskpaigas suures ulatuses kokku variseda, kui ülemaailmne tarbimine püsib senisel tasemel.
Organisatsiooni kaks korda aastas ilmuva Elava Planeedi Raporti (Living Planet Raport) kohaselt on loodus langenud inimkonna ajaloos enneolematult väheväärtuslikule positsioonile, vahendas BBC.

Uurimuse kohaselt on aastatel 1970-2003 maismaaliikide arv vähenenud 31% ning selle taga on loodusvarade kasutamine kiiremas tempos kui need taastuvad.

WWFi kampaaniadirektori Paul Kingi sõnul elab maailm tõsises ökoloogilises võlas.

WWFi raport põhineb andmetel kahe näitaja kohta - elava planeedi indeks (Living Planet Index), mis hindab planeedi ökosüsteemi olukorda, ja ökoloogiline jalajälg (Ecological Footprint), mis mõõdab inimkonna nõudlust loodusvarade järele.

Elava planeedi indeks uuris 1313 selgroogse kala, kahepaikse, roomaja, linnu ja looma populatsiooni üle kogu maailma, ning ökoloogilise jalajälje näitaja abil mõõdeti bioloogiliselt tootliku maa ja vee suutlikust rahuldada vajadust toidu, puidu, peavarju järele ja likvideerida inimtegevusest tuleneva saastatust.

Raporti kohaselt ületas ülemaailmne ökoloogiline jalajälg 2003. aastal maakera biovõimekust 25% võrra, mis näitab, et Maa ei suuda enam toime tulla esitatavate nõudmistega.

Kui inimesed jätkavad tarbimist sarnaselt senisele, siis uuringu autorite arvates ületab aastaks 2050 nõudlus loodusvarade järele Maa võimalusi kahekordselt.

Et liikuda säästva ühiskonna suunas, oleks vaja kohe teha märkimisväärseid muudatusi energiatootmises, transpordis ja ehituses.

Toimetaja: Berit Nuka

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: