Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopas tähistati Schengeni viisatsooni laienemist

Kunagiselt Ida-Saksamaalt pärit kantsler Angela Merkel nimetas südaöist Schengeni viisatsooni laienemist ajalooliseks sündmuseks.
Paljude kommentaatorite väitel oli tegemist "raudse eesriide" lõpliku langemisega. Südaööl liitus Schengeni viisavaba tsooniga üheksa riiki. Nii võib nüüd näiteks sõita Eestist Portugali, läbida neli tuhat kilomeetrit, kordagi piiril peatumata ja passi näitamata.

Piiripostid võeti pidulikult maha, piirivalvurid lahkusid putkadest ja inimesed jalutasid vabalt idablokist lääne poole ja vastupidi.

"See on ilus. Mulle see õhtu meeldib, näib, et kaks riiki on nagu üks ja inimesed saavad
lähedasemaks," ütles Sloveenia elanik Saraa Simoncic Itaalia piiril.

Slovakkia oli endale piiripidustusele kutsunud igati sümboolse isiku, Schengeni linnapea.

"Mul on siin palju sõpru. Olen siin ka enne korduvalt olnud ja selle linna atmosfäär on olnud kogu aeg väga positiivne. See on ka põhjus, miks ma valisin pidustusteks Slovakkia piiri," rõhutas Schengeni linnapea Roger Weber.

Tšehhi ja Austria piiril pidutsesid külmast ilmast hoolimata koos sadade inimestega kahe riigi siseministrid. Tšehhi siseministri Ivan Langeri sõnul langes raudne eesriie küll juba 18 aastat tagasi ent lõplik Euroopa ühinemine toimus alles täna öösel.

Poola-Saksamaa piiril  võtsid uut ajastut vastu Poola peaminister Donald Tusk ning Saksamaa kantsler Angela Merkel. Kohal olid ka Tšehhi ja Portugali peaminister ning Poola, Tshehhi ja Saksamaa siseminister.

Poola president seevastu avas piiri koos Leedu ametivennaga.

Schengeni tsoon on saanud nime Luksemburgi linna järgi, kus sõlmiti 22 aastat tagasi esimene viisavaba reisimise lepe. Nüüdseks on leppega ühinenud 24 Euroopa riiki rohkem kui 400 miljoni elanikuga.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: