Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schengeni laienemist tähistati riigipiiride ristumiskohas

Euroopa Liidu liidrite delegatsiooni esimene Schengeni viisaruumi laienemise tähistamise tseremoonia toimus Saksamaa, Poola ja Tšehhi vabariigi piiride ristumispunktis Zittaus.
"Ood rõõmule" tervitas tseremooniale kogunenuid varahommikul laienenud Schengeni kõige pikemal piirijoonel. Sel ajal, kui euroliidu ja liikmesriikide liidrid end kõneks rivvi sättisid, pakkusid hakkajamad publikule külmaleevenduseks hõõgveini, vahendas "Aktuaalne kaamera".
 
30 000 elanikuga linnakese pidustustele oli pakast trotsides kogunenud demonstrante. Ka Saksa poliitikute hulgas on palju neid, kes tänaseni väidavad, et siin ei olda Schengeni laienemiseks valmis ning turvalisusriskid pole täielikult maandatud. Kohalik silmaarst Frank sellega ei nõustunud.

"Ma elan siin ja arvan, et see on hea Euroopale," ütles Frank S. Deutschmann.."Euroopa saab olema kõigile avatud."

Ka Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ei lasknud kahtlustel kõnes kõlada.

"Me rõõmustame täna kõik väga ja tuleb tõega öelda, et kodanikud Saksamaalt, Poolast ja Tšehhi vabariigist elavad läbi ajaloolist hetke," ütles Merkel ning rõhutas, et Schengeni laienemine hakkas reaalsena tunduma Saksamaa eesistumisajal.

"Olen väga uhke, et Portugali eesistumisajal avati piirid Balti riikidele ja me märkisime ära ajaloolise hetke," rääkis Portugali peaminister José Sócrates. "Kogu Euroopa on vaba liikumise, turvalisuse ja demokraatia maailmajagu, kontinent, kus saame jagada neid väärtusi ilma takistusteta."

Pärast Zittau tseremoonia lõppu siirduti koos Euroopa Komisjoni presidendi ja asepresidendiga juba Tallinnasse viivale eralennukile.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: