Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kolm maa-apteeki sulgevad riigikohtu otsusele viidates oma uksed

{{1391682540000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

OÜ Terve Pere Apteek sulgeb lähiajal kolm maapiirkonna apteeki, tuues põhjuseks riigikohtu hiljutise otsuse, millega kuulutati senised apteekide asutamispiirangud seadusevastaseks.

Apotheka kaubamärki omava ettevõtte sõnul sundis kohtu otsus neid oma äriloogikat üle vaatama ning nad leidsid, et uues olukorras on mõistlikum avada apteeke linnas, mitte maal.

Luunja ja Kavastu apteegid suletakse alates 1. märtsist ja Kullamaa apteek alates 1. maist.

„Seoses riigikohtu otsusega kuulutada senised apteekide asutamise piirangud põhiseadusvastaseks, peavad apteegipidajad oma äriloogika ümber vaatama ja valmistuma turul puhkevaks segaduseks ning kulude hüppeliseks kasvuks,“ rääkis Terve Pere Apteegi juhataja Kadri Tammepuu.

„See on küll maapiirkonna patsientidele ilmselt valus löök, aga riigikohtu otsuse taustal tuleb apteegiturul ellujäämiseks mõnel pool ka ebameeldivaid otsuseid langetada. Väikseid maa-apteeke pole mõttekas majanduslikult töös hoida, kui on võimalus avada apteeke linnades, kus käib kordades rohkem rahvast,“ lisas Tammepuu.

Tema sõnul prognoosib ametühing linnades uute apteekide avamise võidujooksu, millega kaasneb hüppeline kulude kasv ning erialase tööjõu terav puudus.

"Meil ei jää muud üle kui hakata koondama ressursse ning valmistuma peatselt aset leidvateks järskudeks muudatusteks. Positiivse poole pealt näeme aga uues olukorras ettevõttele võimalusi turuosa suurendamiseks," rääkis Tammepuu.

Riigikohus tunnistas detsembris oma otsusega põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks ravimiseaduse sätted, mis piiravad apteekide asutamist.
Samas kehtestas riigikohus otsuse jõustumiseks pooleaastase üleminekuaja ehk otsus jõustub 9. juunil.

Ülikooli Apteegi juht: turu avamine ei too kaasa mingisugust buumi

Ülikooli Apteegi tegevjuht Reet Teng ütles Tammepuu väidetele reageerides, et tema arvates riigikohtu otsus konkurentide võidujooksu kaasa ei too, sest apteegi avamine eeldab jätkuvalt kindlate nõuete täitmist.

"Kui apteegiturg saab vabaks ka de facto, on Ülikooli Apteek valmis avama üle Eesti kümmekond uut apteeki. Meie oleme valmis jätkama ja juurde investeerima. Enne, kui ravimikontsern Magnum hakkab apteeke kinni panema, võiks sellest meile teada anda - lepime ka väiksema rentaablusega ja võtame sobivusel apteegipidamise üle. Pool aastat on riigikohtu otsuse jõustumiseks piisavalt pikk aeg, et aru saada, mis jääb ja mis mitte," ütles Teng.

"Apteegituru avamine ei too endaga kaasa mingisugust buumi. Ei ole nii, et kõik võivad varsti hakata apteeke avama ning asutada neid, kuhu ja kuidas juhtub. See pole tõsi. Apteegi avamiseks kehtivad omad nõuded," jätkas ta.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: