Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ravimiamet peatas videosilda kasutavate apteekide tegevuse

{{1501648620000 | amCalendar}}

Ravimiamet peatas apteekides videosilla abil patsientide nõustamise, mistõttu sulgeb Apotheka kaubamärki kasutav Terve Pere apteek juuni algusest videosilda kasutanud Kavastu ja Luunja apteegi, kuid ettevõte kavatseb ravimiameti otsuse kohtus vaidlustada.

"Ravimiamet ähvardas meile määrata sunniraha kuni 6000 eurot päevas, kui me ei lõpeta Luunjas ja Kavastus apteegiteenuse osutamist videosilla abil," ütles Terve Pere Apteegi juhatuse liige Kadri Ulla.

Ulla sõnul ähvardas ravimiamet ka tegevusloa äravõtmisega, mis tähendaks 85 Apotheka apteegi sulgemist.

"Olime välja arendanud toimiva lahenduse, kus apteeker nõustas patsienti videosilla abil. Ehkki apteeker ei viibinud ise füüsiliselt patsiendiga samas ruumis, oli tagatud kvaliteetse apteegiteenusega kaasas käiv patsiendi põhjalik nõustamine apteegis. Kõik väljastatavad ravimid kontrollis üle erialatöötaja videosilla abil. Apteekrit abistas apteegis vastava koolituse saanud klienditeenindaja," selgitas Ulla.

"Ravimiameti hinnangul ei ole aktsepteeritav, et klienditeenindaja võtab riiulist ravimipaki ning asetab selle veebikaamera alla apteekrile kontrollimiseks, sisuliselt ei ole ravimiameti hinnangul klienditeenindajal lubatud ravimikarpi puudutada," ütles Ulla.

Ulla sõnul tõi ravimiamet välja ka hüpoteetilise vajaduse, kus patsient võib soovida ravimi veega lahustamist apteegis, kuid see on tegevus, millega saab hakkama iga inimene kodustes tingimustes ise.

Ravimiameti peadirektori asetäitja Katrin Kiisk ütles kolmapäeval ERR-ile, et ravimiamet lähtus otsuse tegemisel Eestis kehtivast seadusest ning sunniraha määramine on ettekirjutuse puhul tavaline.

Ta lisas, et ravimiametil on tõepoolest võimalik ettevõtte tegevusluba lõpetada. "Kuid loodame, et asi selleni ei lähe ja asi saab korda."

Selleks, et klient apteegist kindlasti õige ravimikarbi ja nõuandega lahkuks, on oluline, et õppinud apteeker oleks temaga samas ruumis, leiab proviisorite koja esimees Karin Alamaa-Aas.

"Kui inimene on ühes ruumis, siis suudame tema olukorda hoopis paremini hinnata. Ma tahan veenduda selles, et ta sai aru, mida ma rääkisin," ütles Alamaa-Aas "Aktuaalsele kaamerale".

Videosild eemal viibiva proviisori ja kliendi vahel võiks olla tema arvates võimalik äärmuslikes olukordades.

"Aga seal peavad olema omad reeglid, kuidas seda tehakse," märkis ta.

Apotheka kaubamärki kasutab üle 170 apteegi Eestimaa eri kohtades, pakkudes ravimeid ja teisi apteegikaupu nii linnas kui maal.

Kaubamärgi omanik on Magnum AS, mille omanikfirm on Up Invest.

Nõuandetelefoni juht: e-meditsiin on endiselt hall ala

Ämmaemanda nõuandetelefoni 12 252 tegevjuht Liina Normet leiab, et e-meditsiin on Eestis endiselt hall ala.

"Päris tihti esineb olukorda, kus naine unustab oma rasestumisvastased tabletid maale, linna või kuhugi mujale ja oleks äkki uusi vaja. Seni oli ainus võimalus minna erakorralise meditsiini osakonda. Otsisime viisi, kuidas seda probleemi lahendada ja ehitasime oma Call Midwife lehele isikustatud nõustamise platvormi, kus ID-kaardiga sisse logides saame pakkuda isikustatud e-visiiti naistele, kirjutades välja korduva rasestumisvastase vahendi," selgitas Normet "Aktuaalsele kaamerale".

Enne teenusega alustamist küsis Normet Terviseametist, kas ta vajab digiretseptide välja andmiseks eriluba.

"Saime kirjaliku vastuse, et meie ettevõttel on tervishoiuteenuse osutamise litsents olemas ja me ei vaja lisategevusi. Suutsime viis päeva olla avatud, kui avastati, et see pole päris õige, mida me teeme," rääkis Normet.

Terviseamet märkis, et nõuandetelefonile võis esialgne vastus teele minna kiirustades. Pressiesindaja Iiris Saluri sõnul käib praegu järelevalvemenetlus, mille lõppedes saab anda hinnangu retseptide väljakirjutamise võimalikkuse kohta IT-lahenduste vahendusel.

"Ei Ravimiamet ega Terviseamet ei ole veel nii palju kokku puutunud e-teenustega. Nad ei ole omakeskis suutnud kokku leppida, kas e-visiit on visiit, kas see on tervishoiuteenus. Ma loodan, et nad võtavad suure ümarlaua ja teevad selle endale selgeks," ütles Normet.

 

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael, Johannes Tralla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: