Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"10 miljoni eestlase" idee pääses Arengufondi konkursi kolme võitja sekka

Foto: Toomas Volmer/Arengufond

Eesti Arengufondi esimese arenguidee konkursi võitjateks pärjati täna peetud lõppüritusel kolm ideed ja kuus autorit. Konkursi võitjad saavad aastase stipendiumi ja Arengufondi inimeste toetuse oma idee elluviimiseks.

Ideed, mis ootavad ellu viimist on "10 miljonit e-eestlast aastaks 2025" (ühiselt idee esitanud Taavi Kotka, Ruth Annus ja Siim Sikkut), "Ühiskondliku mõju võlakirjad"(Maris Ojamuru) ja "Eesti kui hackerspace" (Heigo Mõlder ja Tanel Kerstna).

Arenguidee konkursi võitjaid on ootamas aastane stipendium suurusega 2000 eurot kuus. Võitjad on oodatud töötama Arengufondi büroos Tallinnas, et sealsete inimeste ja võimaluste toel oma arenguidee ellu viia.

"Arenguidee konkurss on edulugu juba ainuüksi seetõttu, et meile laekus 143 ideed nii Eesti majanduse ja ettevõtluse arendamiseks, aga ka hariduselu mitmekesistamiseks ja sotsiaalsete probleemidele innovaatiliste lahenduste leidmiseks. Võitjateks kuulutatud ideid iseloomustab ambitsioonikus ja uudne lähenemine, samuti ideede elluviimise realistlikkus ning mõju Eesti majandusele ja ühiskonnale,” ütles fondi juhatuse esimees Tõnis Arro.

Arenguidee konkursi lõppüritus toimus riigikogu konverentsisaalis, kus said oma idee põhjal koostada esitluse kõik finaali pääsejad. Ideesid olid retsenseerimas vastava valdkonna spetsialistid, kelleks olid Anu-Mall Naarits, Aivar Roop, Kaja Kuivjõgi, Yoko Alender, Margo Loor, Lauri Nirgi, Henri Laupmaa ja Anvar Samost. Pärast idee tutvustamist ja eksperdi hinnangut oli võimalus küsimuste-vastuste vooruks.

Parima ja teostatavama idee valis žürii, kuhu kuulusid Maive Rute (direktor Euroopa Komisjoni teaduse ja innovatsiooni peadirektoraadis), Ville Jehe (ettevõtja, Eesti Arengufondi nõukogu esimees), Tõnis Arro (fondi juhatuse esimees), Pirko Konsa (fondi tegevjuht) ja Sten Tamkivi (ideekonkursi inspireerija ja ettevõtja).

Arenguideede konkursi ajendiks oli ettevõtja Sten Tamkivi avaessee möödunud sügisel ilmunud Arengufondi mõtteraamatus. Essees kirjutab Tamkivi, et me ei oska endale Eestis sõnastada ilusaid, kaasahaaravaid ja inspireerivaid eesmärke. Unistamise tähtsusest rääkis Sten ka Arenguideede konkursi lõpuürituse ettekandes.

Stipendiaatidele lisaks märkis konkursi žürii ära kolm ideed, mis väärivad avalikku diskussiooni nende teostatavuse ja mõju üle – Asso Sauga idee teha Eestist krüptorahanduse eestvedaja maailmas, Anu Kasmeli idee rahvastiku tervisekapitali arendusvõimalustest ja Jaak Vilo idee laste koolitee aasta varasemast algusest.

Kõik ideed on üleval ja jäävad kommentaaridele avatuks arenguidee veebis.

Ideedest:

* Nn "10 miljonit eestlase," idee mille eesmärgiks on anda väljaspool Eestit elavatele teiste riikide kodanikele digi-ID-kiip.

* Ühiskondliku mõju võlakirja idee on investeerimismudel ühiskondlike probleemide lahendamiseks erakapitali toel ehk riik kaasab efektiivsemate lahenduste leidmiseks investoreid. Eesmärkide saavutamisel tasub riik investorile tehtud investeeringu koos intressiga.

* Hackerspace'i idee arendajate sooviks on luua koht, kus hobiamatöörid, insenerid, kunstnikud, disainerid, arendajad, kõikvõimalikud isemõtlejad/tegijad ja ettevõtjad saavad koos riistvara arendamisel kaasa lüüa.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: