Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti koerad saavad sooritada teraapiakoerte eksamit

Viis esimest koera on katse juba edukalt läbinud ning valmis rahvusvahelise sertifikaadiga tööle hakkama.

Nelja-aastane Alaska malamuut Susi on üks viiest teraapiakoerte eksami sooritanud koerast. Juba viimased pool aastat on "Aktuaalse kaamera" teatel Susi tegutsenud Tallinna keskraamatukogus lugemiskoerana, kellele kõik lapsed, kes soovivad, saavad 15 minuti jooksul raamatut lugeda.

Susi omanik Maarja Tali on Eesti abi- ja teraapiakoerte ühingu juhatuse liige. "Väga tore on näha, kui laps läheb ära, ta on väga uhke, et on selle raamatu läbi lugenud, sest ta on seal istunud sõbraga, kelle juurde ta tahab tagasi tulla ja kuidagi see lugemine tuleb tal välja imeväel," rääkis Tali.

Seni on Susi ja teised lugemiskoerad tegutsenud ainult koera omaniku ja raamatukogude vastastikuse usalduse põhjal. Eksamite toomisega Eestisse püüab aga abi- ja teraapiakoerte ühing olukorda reguleerida. Eksami sooritamine näitab, et koeral ja koerajuhil on vajalikud eeldused ning et koer on inimesele ohutu igas olukorras.

"Seal eksamil pannakse koera ja koerajuhti proovile. Ehmatatakse, asjad kukuvad, seal on teravad helid, palju inimesi, kes kõik tahavad pai teha ja sügada, ja topitakse vahest isegi sõrmed ninna," rääkis tali

Susi jääb pärast eksamit küll edasi lugemiskoeraks, kuid kolm sertifitseeritud teraapiakoera asus tööle raskete diagnooside ja erivajadustega patsientidega - terapeutide kontrolli all. Näiteks autismiga lastele võib koera abil õpetada kääride kasutamist, lastes lapsel lõigata koeramaiust.

"Kõik need tegevused, mida muidu peaks lapsele ütlema, et no lõika lõika, seda on sul hästi vaja, seda tehakse koera juuresolekul ja kohe on see nagu mäng, et see ei ole enam enam ülesanne või selline rutiin," selgitas Tali.

Sertifikaadisoovijaid on veelgi. Koer Lasse juba harjutab järgmiseks eksamiks. Temast võib tulevikus saada vähihaigetega tegelev koer.

"Mul on olnud terve elu selline tahe ja suur soov aidata inimesi, loomi, kõiki ...inimesed ikka ütlevad, neil on mingi elu eesmärk... ma olen kunagi mõelnud, et kui see on olemas, siis see on olla hea," jagas Mari Sanin, Lasse omanik.

Järgmised teraapiakoerte eksamid toimuvad Tallinnas ja Tartus septembris.

 

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: