Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rumm: Obama tutvustas maailmale Eesti ajalugu ja probleeme

{{1409759092000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA president Barack Obama puudutas täna Tallinnas peetud kõnes ka Eesti ajalugu ning Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi Hannes Rummi sõnul tutvustas ta sellega meie riiki kogu maailmale.

Obama rõhutas peetud kõnes, et Eesti kord juba kaotas oma vabaduse, kuid NATO liikmena ei juhtu seda enam kunagi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me kaitseme iga NATO liiget, mis tähendab, et iga meie liiget. Ja nende liikmete seas pole vanu ega uusi liikmeid, nooremaid ega vanemaid partnereid. Kõik on lihtsalt liitlased. Lihtne ja loogiline! Täna siirdun NATO kohtumisele Wales'i ja ma leian, et liitlased peaksid pikendama kaitsemeetmed nii kauaks kui vaja, sest Tallinna, Riia ja Vilniuse kaitsmine on sama oluline kui kaitsta Berliini, Pariisi ja Londonit," rääkis Obama.

"Ütlen Eesti ja Balti rahvastele, et meid seob lepinguline allianss, meid seob kohustus üksteise vastu. Artikkel 5 on kristallselge: rünnak ühe vastu on rünnak kõigi vastu. Ja kui keegi peaks sarnasel hetkel küsima, kes meile appi tuleb, siis selleks on NATO allianss, kaasaarvatud USA siinsed relvajõud, mis on just siin ja praegu! Me oleme siin Eesti, Läti, Leedu jaoks! Kaotasite oma iseseisvuse kunagi, NATOga ei jää te sellest kunagi ilma," lisas ta.

Hannes Rummi hinnangul oli Obama täna oma kõnet pidades ka Eesti ajaloo tutvustaja maailmas. "Väga armas oli see, et Barack Obama oli endale väga hästi selgeks teinud Eesti ajaloo. Kuna tema tänasel kõnel oli väga palju vaatajaid rahvusvaheliselt, siis Barack Obama toimis ka hea Eesti, Läti ja Leedu ajaloo ja problemaatika tutvustajana rahvusvaheliselt," märkis ta.

Keskkonnaaktivist Toomas Trapidole jäi meelde, et Obama rõhutas üldinimlikke omadusi ja seda, et iga inimese südamse on ihkamine väärikuse, õigluse ja vabaduse järele. "Need võivad kõlada küll õõnsa loosungina, aga kui seda ütleb USA president - mulle tundub, et ta mõtleb seda -, siis on see väga oluline sõnum kõikide teiste kõrval," rääkis Trapido.

"Põhiline oli see, et nende otsuste taust, mida on teinud Ameerika Ühendriigid või on praegu tegemas, ja mida on tegemas NATO lähematel aegadel, avatakse kui liberaalse demokraatia traditsiooni jätkamine. Julgeolekuolukord on drastiliselt muutunud ja seda enam on vaja tagasi pöörduda ja sellisel tugeval jõul nagu Ameerika Ühendriigid ja NATO kõva häälega välja öelda, et need printsiibid kehtivad ka uues olukorras," kommenteeris riigikogu liige Paul-Eerik Rummo Obama kõnet.

Samuti kõnet kuulanud Tallinna kesklinna vene gümnaasiumi õpilasele Anna Semjonovale meeldis kõige rohkem see, et Obama rääkis palju sõltumatusest, vabadusest ja inimõigustest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: