Sofi Oksanen süüdistas Frankfurdi raamatumessil Venemaad soome-ugrilaste rõhumises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sofi Oksanen
Sofi Oksanen Autor/allikas: ERR

Soome tuntud kirjanik Sofi Oksanen pidas Frankfurdi raamatumessil kõne, milles kritiseeris teravalt Venemaa nn koloniaalpoliitikat, mis jätkuvalt rõhub soome-ugri rahvaid.

Oksanen märkis, et Venemaa rõhub soome-ugri rahvaid ehk marisid, neenetseid ja komisid, kes elavad loodusvarade poolest rikastel aladel, vahendas Helsingin Sanomat.

Oksaneni sõnul on soome-ugri keeled ohus eriti Venemaal, kus osad keeled on juba surnud, kirjandusest rääkimata ning selles on süüdi kolonisatsioon, mis on saanud saatuslikuks mõnelegi muule põlisrahvale.

"Marid ja neenetsid istuvad Venemaa naftaväljadel. Komide alade loodusvarad võeti kasutusele Nõukogude Gulagi-laagrite abil, mis tõi kaasa piirkonna venestamise ja komikeelse kirjakultuuri hääbumise," märkis Oksanen.

Oksaneni hinnangul saavad soomlased vist olla õnnelikud, et nende loodusvaradeks on enamjaolt "ebaseksikas mets", samas kui 40 protsenti Venemaa naftavarudest ja teemantidest asub soome-ugri rahvaste asualadel ja see on dikteerinud ka nende äärmiselt rahumeelsete kultuuride saatuse.

Oksaneni peetud kõne oli pealkirjastatud "Jõuluvana räägib soome keelt".

"Ennekõike tuleb meeles pidada, et Jõuluvana emakeel on tõenäoliselt soome või saami, mis on samuti üks soome-ugri keeli. Jõuluvana nimelt elab meie kandis Soome ja Venemaa praegusel piiril asuval tundrul, kuid laste õnneks mõistab ta haritud põhjamaalasena mitmeid keeli," ütles Oksanen.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: