Tšehhi presidendi ropendamine pälvis tähelepanu kogu maailmas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tšehhi president Miloš Zeman Autor/allikas: AFP/Scanpix

Tšehhi presidendi Miloš Zemani ropendamine raadio otse-eetris on esile kutsunud peaministri kriitika ja meelepaha nii riigis kui ka piiri taga.

 "Tšehhi president Zeman kiitis Vladimir Putinit ja sõimas ropult Pussy Riotit", pealkirjastas Kremli-meelne päevaleht Izvestija oma artikli. Prague Post seevastu avaldas artikli "Zeman ei suuda ennast kontrollida, ütlevad analüütikud".

2. novembril Tšehhi rahvusringhäälingule antud intervjuus kasutas Zeman korduvalt vulgarisme. Näiteks Putini-vastasest punkgrupist Pussy Riot rääkides tõlkis ta ingliskeelse sõna "pussy" tšehhikeelseks rõvedaks väljendiks. Ka ütles ta, et ei pea Pussy Rioti soliste näiteks ideelistest poliitvangidest, tsiteerides selle kinnituseks punkgrupi lauludes esinevaid ebatsensuurseid sõnu.

Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka süüdistas Zemanit riigi maine ja presidendiameti diskrediteerimises. Massiteabevahendite järelevalveorganid on saanud hulgaliselt kaebusi raadiokuulajatelt, kes olid nördinud, et pidid otse-eetris kuulama presidendi suust tulnud roppusi.

Toimunust kirjutasid Briti suuremad päevalehed, Washington Posti veebiväljaanne, Sydney Morning Herald jt. See oli ka Bloombergi ja ABC Online'i tähelepanu all.

Zeman kiitis Putinit korruptsiooniga võitlemise eest. Ta tõi näiteks naftakompanii JUKOS eksjuhi Mihhail Hodorkovski, öeldes, et too saadeti teenitult vanglasse.

Samuti rääkis Tšehhi president, et on rumal võrrelda Tšehhoslovakkiasse tungimise aegset Nõukogude režiimi Putini valitsemisega, sest Venemaal on olemas poliitilised parteid, valimised ja opositsiooniline ajakirjandus.

Zeman ütles eile, et ei kahetse öeldut ega kavatse kelleltki vabandust paluda, kuna Pussy Rioti neiud väärivad sõnu, mida ise oma lauludes kasutavad.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: