Sametrevolutsiooni aastapäeval avaldati meelt Tšehhi presidendi vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Täna möödus 25 aastat nn sametrevolutsiooni algusest tollases Tšehhoslovakkias, kui kukutati nõukogude-meelne võim ning Tšehhoslovakkia toodi idablokist tagasi demokraatlike riikide hulka.

Aastapäeva puhul avaldasid tuhanded inimesed Tšehhimaa pealinnas Prahas meelt praeguse presidendi Milos Zemani vastu, keda suur osa tšehhidest peab liiga venemeelseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tegelikult alustas sametrevolutsiooni Slovakkia, mille pealinnas Bratislavas juba 16. novembri õhtul tudengid valitsuse vastu meelt avaldasid.

Päev hiljem ehk täna 25 aastat tagasi aga ajas märulipolitsei laiali rahumeelse meeleavalduse Prahas. Nüüd oli tšehhidel ja slovakkidel aga mõõt lõplikult täis saanud ning kõigest 10 päeva hiljem astus kogu kommunistliku partei juhtkond tagasi.

Täna, 25 aastat hiljem, on suurel osal tšehhi rahvast jälle mõõt täis. Seda väljendasid tuhanded meeleavaldajad, kes presidendilossi juurde saabusid ning seal president Milos Zemanile punast kaarti näitasid, mis jalgpallis teatavasti tähendab mängust eemaldamist.

"Me tulime siia väljendama oma protesti härra presidendi maneeride vastu, mis meile sugugi ei meeldi. Meile ei meeldi, kuidas ta meie riiki esindab. Me ei taha, et kogu maailm arvaks, nagu oleks kõik tšehhid sellised nagu tema," rääkis üks meeleavaldajatest.

Teine meeleavaldaja arvas, et kui president on piisavalt tark, siis ta astub ise tagasi.

Tšehhidele käib au pihta presidendi Zemani kõhklematu poolehoid Venemaa seisukohtadele Ukraina kriisis. Sama oluline aga on, et Zeman pole hakkama saanud pea ühegi oma valimislubaduse täitmisega, ammugi pole ta suutnud tšehhi rahvast ühendada, paraku küll pigem lõhestada.

Seepärast antigi veretu revolutsiooni aastapäeval presidendile mõista, et tal oleks aeg astuma hakata.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: