Sajad tuhanded moslemid kogunesid Groznõisse karikatuuride vastu meelt avaldama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1421654655000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Tšetšeenia pealinnas Groznõis toimus täna prohvet Muhamedi pilapiltide vastane massimeeleavaldus, millest võttis Venemaa siseministeeriumi andmetel osa üle 800 000 inimese.

Kohal viibinud BBC korrespondendi Jüri Vendiku hinnangul aga osales miitingul 200 000-300 000 inimest, vahendas BBC.

Paljud meeleavaldajad hoidsid käes plakateid "Käed eemale meie kallist prohvet Muhamedist", "Me armastame prohvet Muhamedi", "Prohvet Muhamed on parim inimene" ja "Euroopa on meid ühendanud".

Meeleavalduse alguses teatas Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov, et "Venemaa moslemid ei lase end ära kasutada selleks, et riigi olukorda kõigutada". Seejärel hakkas rahvas skandeerima "Allah akbar" ("Jumal on suur").

Eelmisel nädalal kuulutas Kadõrov oma isiklikeks vaenlasteks kõik, kes "toetavad ajakirja Charlie Hebdo õigust solvata 1,5 miljardi moslemi religioosseid tundeid".

Vendik "Aktuaalsele kaamerale": pigem oli see lojaalsuse demonstreerimine Moskvale

BBC korrespondent Vendik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Tšetšeenia kohta on 300 000 inimese korraga välja tulemine väga suur number.

"Ametlikult oli see küll kohalike moslemite rahvaalgatus, kuid tegelikult, muidugi nagu Venemaal kombeks on, siis on iga selline lojaalsuse avaldus korraldatud võimude poolt. Kõik Groznõi elanikud, kõik riigi- ja munitsipaaltöötajad said nö tungiva soovituse kohale tulla. Inimesi toodi ka igast Tšetšeenia linnakesest ja külast bussidega kohale. Loomulikult siin ei saagi juttu olla, et nii palju inimesi oleks vabatahtlikult kohale tulnud," rääkis Vendik.

"Samas see ei tähenda seda, et inimesed ei jagaks neid põhimõtteid, mida miitingul väljendati," lisas ta.

Selle üle, kas rahvarohke ürituse näol võis tegu olla ka Tšetšeenia liidri Ramzan Kadõrovi jõudemonstratisooniga Moskva suunal, spekuleeriti Vendiku sõnul Vene meedias ka. "Et Kadõrov justkui üritab saada kõigi Venemaa moslemite liidriks, aga täna see nägi välja niimoodi, et see oli pigem lojaalsuse demonstratsioon Moskvale. Selles mõttes, et miitingu korraldajad ju kaitsesid nö traditsioonilisi väärtusi, mis on kooskõlas praeguse Venemaa üldise poliitikaga," nentis BBC korrespondent.

Toimetaja: Sven Randlaid, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: