Ajaleht: Vene opositsionääride mahalaskmisnimekiri on päriselt olemas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1426062511000 | amCalendar}}
Ilja Jašin ja Ksenja Sobtšak Nemtsovi mõrva sündmuskohal
Ilja Jašin ja Ksenja Sobtšak Nemtsovi mõrva sündmuskohal Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Venemaal on olemas nn opositsionääride mahalaskmisnimekiri, kuhu lisaks juba tapetud Boriss Nemtsovile kuuluvad muuhulgas ka Mihhail Hodorkovski, Aleksei Venediktov ja Ksenja Sobtšak, väidab ajaleht Novaja Gazeta.

President Vladimir Putinile anti juba eelmise nädala keskel põhjalik ülevaade selle kohta, mis selleks ajaks oli teada Boriss Nemtsovi mõrva kohta. Novaja Gazeta väitel figureerivad selles ülevaates mitmed nimed, sealhulgas nii täideviijate kui ka tellija oma, avalikult kahtlustatavaks kuulutatud Zaur Dadajevit ei mainita kusjuures üldse.

Mõrva organiseerija nimi olevat seega teada nii president Putinile kui ka kümnetele õiguskaitseorganite töötajatele. Tegemist olevat kellegi major Ruslaniga (perekonnanime jättis ajaleht avaldamata, kuid see on neile samuti teada), kes kuulati esmaspäeval salaja ka üle. Ruslani lähedane sugulane aga olevat kõrge tšetšeeni võimukandja.

Ajalehe hinnangul väärib ka äramärkimist, et Ruslan teenis omal ajal sisevägede pataljonis Sever, kus teda autasustati korduvalt. Severiga on seotud ka praegused ametlikud kahtlustatavad - Zaur Dadajev on pataljoni ülema endine asetäitja ja kinnipidamisel end granaadiga tapnud Beslan Šavanov oli sama pataljoni sõdur.

Presidendile räägiti kohtumisel ka seda, et tõepoolest eksisteerib nn opositsionääride mahalaskmisnimekiri, kuhu kuuluvad muuhulgas Mihhail Hodorkovski, Aleksei Venediktov ja Ksenja Sobtšak. Samuti oli selles nimekirjas Nemtsov. Iga nimekirja kantud isikut aga jälgib vähemalt kaks "killerite" rühma, nagu on tavaks tšetšeeni päritolu kurjategijatel.

Nemtsovi mõrva võimaliku motiivi osas toob opositsiooniline ajaleht välja, et tapmine oli signaal Kremlile - "tõelised Vene patrioodid" on väsinud ootamast, vaenlased tuleb hävitada ja kui seda ei tee teie, leidub neid, kes selle ära teevad.

Ehho Moskvõle intervjuu andnud president Putini pressiesindaja Dmitri Peskov nimetas ajalehe väiteid absurdseteks. Lisaks mainis Peskov, et tal isiklikult pole detailset informatsiooni uurimise kulgemise kohta, ja ta soovitas ajakirjanikel pöörduda õiguskaitseorganite kõneisikute poole.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: