Tšehhi senat hakkab arutama Kremli-meelsuses süüdistatud presidendi tagandamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Venemaa president Vladimir Putin ja Tšehhi president Milos Zeman. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Tšehhi Vabariigi senat peab lähiajal võtma seisukoha küsimuses, kas president Miloš Zemani Kremli-meelsed avaldused kujutavad endast riigireetmist.

Eelmise aasta lõpul alguse saanud petitsioon, mis nõuab presidendi tagandamist, on kogunud rohkem kui 11 000 allkirja. Selleks, et senat petitsiooni menetlusse võtaks, oli vaja 10 000 allkirja.

"Petitsioon võeti menetlusse 1. aprillil. Petitsioonide komitee arutab seda 6. mail. Plenaaristungil arutatakse teemat tõenäoliselt 13. mail," selgitas Tšehhi senati pressiesindaja Eva Davidová ERR-i uudisteportaalile.

Petitsiooni autorid, kelle hulka kuulub nii opositsiooni esindajaid kui ka kodanikuaktiviste, leiavad, et Zemani seisukohad Ukraina ja Venemaa-vastaste sanktsioonide teemal ei lähtu Tšehhi huvidest ning riigipea tegutseb hetkel hoopis "vaenlase" huvides. Sellest tulenevalt on allkirja andnute hinnangul põhjust kahtlustada presidenti riigireetmises.

Petitsiooni autor Michal Majzner ütles ajakirjanikele, et põhiseadusele viitav petitsioon lähtub peamiselt kolmest seisukohast. Esiteks levitab president Zeman Venemaa propagandat, millele viitab ka see, kui innukalt Kremli-meelne meedia teda tsiteerib. Teiseks ei austa ta põhiseaduses sõnastatud väärtusi nagu inimõiguste kaitse. Kolmandaks rikub ta Tšehhi Vabariigi põhiseadust ehk ületab talle antud volitusi välispoliitika valdkonnas.

Eelmise aasta 17. novembril Sametrevolutsiooni aastapäeva raames leidis aset ka Zemani-vastane meeleavaldus, kus vihasemad protestijad ka tooreid mune loopisid.

Samas pole eriti tõenäoline, et küllaltki radikaalse sisuga petitsioon lõpuks ka läbi läheb, sest presidendi tagandamiseks peaks nii senatis kui ka parlamendi alamkojas seda toetama vähemalt kaks kolmandikku saadikutest.

Zeman külastab 9. mail ka Moskvat, kuid erinevalt algselt plaanitust ei osale ta siiski Punasel väljakul toimuval paraadil. Zemani esialgne plaan paraadil osaleda tõi kaasa nii opositsiooni, välisriikide ja avalikkuse kriitika. Samuti ei meeldinud see plaan Tšehhi valitsusele, kes omas võimalust Zemani reisi finantseerimist mõjutada.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: