Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ajaloodoktor: Saksa okupatsiooni hukkamiste läbiviijad Eestis olid enamikus eestlased

Saksa okupatsiooni näitus ajaloomuuseumi talihoones eelmise aasta lõpus.
Saksa okupatsiooni näitus ajaloomuuseumi talihoones eelmise aasta lõpus. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Ajaloodoktor Meelis Maripuu sõnul hukkus Saksa okupatsiooni ajal Eestis umbes 30 000 inimest. Hukkamisi viisid režiimi sihipärase korra kohaselt enamasti läbi eestlased ise. Maripuu hinnangul valitseb Eestis tõrge rääkida eestlastest kui kurjategijatest.

Meelis Maripuu tõdeb, et Saksa okupatsiooni repressioone uurides tuleb paratamatult keskenduda rohkem nendele inimestele, kes sellel perioodil surmati, sest lihtsalt arreteeritud inimeste toimikud ei ole suures mahus säilinud.

Saksa okupatsiooni ajal hukati Eestis tema sõnul umbes 30 000 inimest, nende hulgas umbes 15 000 nõukogude sõjavangi ja 7500-8000 juuti, kes toodi sisse teistest riikidest.

"Järele jäänud ligikaudu 8000 inimesest moodustavad kõige selgema eristatava grupi Eesti juudikogukonna inimesed – umbes 1000 inimest. Ülejäänud 7000 inimesega muutub pilt keerulisemaks. Nende hulgas on suur hulk inimesi, kes langesid ka omakohtu ohvriks – eelkõige 1941. aasta suvesõja jooksul, kui Eestis tegutsema hakanud omakaitseüksused võtsid kinni ja hukkasid inimesi suhteliselt kergekäeliselt," rääkis ta Vikerraadio saates "Uudis+".

Maripuu sõnul olid hukatud inimesed, keda süüdistati koostöös nõukogude võimuga, aga nende seas oli ka rahvuslasi.

"Seal võis olla parteiliikmeid, komsomoli liikmeid, kes olid nõukogude süsteemiga väga vahetult seotud, aga seal võis olla ka kultuurimaja juhataja, kes oli pidanud korraldama nõukogude võimu tingimustes kõnekoosoleku ja ütlema avasõnad. Seal võisid olla ka uusmaasaajad, kes olid saanud naabrimehe talust endale juurdelõikeid ja kelle peale otsustas tegelik maaomanik kaevata," selgitas Maripuu ja lisas, et kahjuks ei ole ajaloolastel piisavalt andmeid, et neid inimesi välja selekteerida ja koostada nimekiri.

Esimestel kuudel ja ka järgnevalt olid hukkamiste läbiviijad tema sõnul enamikus eestlased.

"Oli muidugi ka juhuseid, kus nad olid sakslased, aga võim kasutas täiesti sihiteadlikult sellist asjaajamise korda, et lõppotsuse täideviimine jääks kohalike elanike kanda ning vastutus elanikkonna silmis ei langeks sakslastele," sõnas Maripuu.

Ta aga ei usu, et see on peamine põhjus, miks Saksa okupatsiooni aegsetest represseerimistest täna vähem räägitakse, sest ka nõukogude julgeolekuorganites teenis eestlasi ja hukkamiste täideviijad ei olnud tingimata mõnest muust rahvusest.

"Tõrke taga rääkida kurjategijatest kui eestlastest näen vahepealse nõukogude perioodi ideoligiseeritust. Ühtpidi nõukogude ajal armastati rääkida poliitilistel põhjustel nendest kannatustest, mis põhjustati Saksa okupatsiooni poolt, aga samas, ega nõukogude korra tingimustes me tegelikult nendest inimestest midagi teada ei saanud," sõnas Maripuu.

Seepärast on nendest rääkimine taasiseseisvumise järgselt olnud mõnevõrra komplitseeritum – mitte niivõrd ajaloolaste jaoks, vaid just kuulajaskonnale või huvilistele selle küsimusega suhestumisel.

Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossis Pirita teel toimub regulaarselt ajaloolaupäevakute sari pealkirjaga "Eesti Teises maailmasõjas". Täna räägib ajaloodoktor Meelis Maripuu teemal "Repressioonid Saksa okupatsiooni aegses Eestis".

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: "Uudis+"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: