Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Liit alustab Vahemerel uut mereväeoperatsiooni

{{1432008251000 | amCalendar}}

Euroopa Liit loob mereväe missiooni, mille eesmärgiks on tõkestada Vahemerel tegutsevate inimkaubitsejate tegevust, kinnitasid Euroopa Liidu välisministrid eile välisasjade nõukogu istungil.

Nõukogu võttis vastu otsuse sõjalise operatsiooni EUNAFOR Med loomise kohta, millega kavatsetakse tõkestada smugeldajate tegevust Vahemere keskosas, vahendasid ERR-i teleuudised.

Missiooni operatiivplaneerimine algab viivitamatult. Operatsioonide keskus hakkab paiknema Roomas ning seda asub juhtima Itaalia mereväe kontradmiral Enrico Credendino.

Sõjaline operatsioon ise algab juunis. Missiooni esimeme faas sisaldab peamiselt tuvastamist, mille jaoks pole ÜRO Julgeolekunõukogu luba vaja. Lisaks soovitakse heakskiitu ka Liibüa rahvusvaheliselt tunnustatud valitsuselt. Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Hispaania on juba lubanud saata piirkonda oma sõjalaevu.

Euroopa Liidu välispoliitika juhi Frederica Mogherini hinnangul on missiooniga kiire, sest juunis ja suve alguses võib põgenike arv kasvada.

"Suve saabudes, reisib üha rohkem inimesi. Seetõttu soovime, või vähemalt mina soovin, et operatsioon algaks niipea kui võimalik, et tuvastada kaubitsejad ja nende võrgustikud," ütles Mogherini.

Välisminister Keit Pentus-Rosimannus ütles, et Eesti toetab sõjalise operatsiooni loomist. Samas on hädavajalikuks eeltingimuseks ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioon, et operatsioon saaks korralikult käivituda ja eesmärgipäraselt tegutseda.

Eesti välisministri sõnul ei saa sõjaline operatsioon olla eesmärk iseeneses, vaid peab olema osa Euroopa Liidu kõike hõlmavast lähenemisest, seejuures on oluline ka koostöö Vahemere lõunakalda riikidega.

 

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: