Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohalikud turismifirmad püüavad venelastest tekkinud lünka täita soomlastega

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Statistikaameti andmetel on Ida-Virumaa hotellide teenuseid kasutavate turistide hulk kahanenud juba üheksa kuud järjest.

Viimati avaldatud aprillikuu andmed näitavad, et võrreldes mullusega on kõige suurem langus olnud jällegi Vene turistide seas - 50 protsenti, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Eelkõige puudutab see Ida-Viru spaasid, kelle külalistest moodustasid venelased olulise hulga.

Kui aga varem peeti süüdlaseks rubla kukkumist, siis nüüd on põhjused hoopis teised.

"Kui varem käisid ametnikud ka meie juures puhkamas, siis nüüd ametnikele on juba see uks suletud sunniviisiliselt ja on ka teisi põhjusi, et ikkagi ebakindlus. Inimesed ootavad, nad ei ole päris kindlad tuleviku suhtes. Ja siis hoiavad seda raha lihtsalt kokku, et igaks juhuks, et kes teab, mis tulevik toob," rääkis AS-i Narva-Jõesuu SPA & Sanatoorium tegevjuht Karina Küppas.

Küppase sõnul on allahindluste põhi juba käes ja alla omahinna nad spaa teenuseid müüa ei kavatse. Narva-Jõesuu Spa & Sanatoorium panustab lojaalse Vene turistile, kes hindab Narva-Jõesuu võlusid.

"Me ikkagi arvame, et lojaalsete klientide hulk jääb püsima, et langust rohkem ei ole oodata. Suveprognoosid on väga positiivsed, nii et ma eeldan, et ka peale suve kas vähemalt samale tasemele või hakkab tõusma," lausus Küppas.

Virumaa suurima, Narva Astri kaubanduskeskuse müügijuht Nadežda Šaševa on Vene turistidest rääkides üsna murelik. Olukord on veidi parem kui kevad-talvel, kuid kui varem moodustasid venelased Astri külastajatest peaaegu poole, siis nüüd kõigest viiendiku. Ka Šaševa kinnitab, et turiste peletab ebakindel poliitiline olukord ja iga ostja nimel on vaja võidelda.

"Teeme väga palju reklaami Peterburi piirkonnas, alates internetist ja lõpetades raadioreklaamiga. Kliendi nimel võideldes korraldame ostureise ja teeme allahindlusi. Tahaks väga, et kõik oleks nii nagu varem," ütles Šaševa.

Ida-Viru maakonna turismikoordinaator Kadri Jalonen ei arva, et Venemaa suunal lähiajal midagi märgatavalt muutuks. Kohalikud turismikorraldajad püüavad tekkinud lünka täita kodumaise siseturisti ja põhjanaabrite arvelt.

"Kui mujal Eestis oli Soome turistide ööbimiste langus kokku miinus neli protsenti, siis meilt pluss 15. Me oleme kõige paremini kasvanud nähtavasti Soome turismis ja vähemalt hoiavad seda meeleolu üleval, et on olemas teisi võimalusi ja et me suudame ja näeme, et tulevadki külastajad ka mujalt," märkis Jalonen.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tänavu mais avaldatud uuringu järgi kulutasid soomlased Eestit külastades ööpäevas keskmiselt 171 eurot, venelased 105 eurot. Soomlased kulutasid ühel reisil keskmiselt 344 eurot ja venelased 295 eurot.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: