Tuneesias otsitakse 38 turisti tapnud terroristi kaasosalisi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1435562613000 | amCalendar}}
Seifeddine Rezgui, Islamiriigi Tuneesia haru poolt postitatud foto
Seifeddine Rezgui, Islamiriigi Tuneesia haru poolt postitatud foto Autor/allikas: AFP/Scanpix

Tuneesia võimud on veendunud, et terrorist Seifeddine Rezgui, kes tappis reedel Sousse kuurortlinna rannas 38 inimest, sai rünnaku korraldamiseks abi kaasosalistelt.

Siseministeeriumi pressiesindaja Mohamed Ali Aroui kinnitusel on uurijad kindlad, et 22-aastasel endisel üliõpilasel oli kaasosalisi, vahendas BBC.

Äärmusrühmituse Islamiriik kohalik haru avaldas Rezguist ka foto, kus tema nimeks on pandud Abu Yahya al-Qayrawani.

Tuneesia politsei usub, et kaasosalised hankisid Rezguile Kalašnikovi automaadi ning aitasid tal sündmuskohale jõuda. Praegu kuulatakse üles terroristi isa ja toakaaslasi, samas pole teada, kas neid endid milleski kahtlustatakse.

Pärastlõunal teatasid võimud, et kinni on peetud grupp isikuid, keda kahtlustatakse seotuses Sousse terrorirünnakuga. Siseminister Najem Gharsalli täpsemaid asjaolusid ei täpsustanud, kuid lisas, et hetkel kontrollitakse muuhulgas ka seda, kas Rezgui sai väljaõppe naaberriik Liibüas asuvas islamivõitlejate laagris.

Esialgsetel andmetel esines Rezgui randa saabudes tavalise ujujana, kuid oma päevavarju alla oli ta peitnud automaadi. Ühel hetkel hakkas ta rannas olnud inimeste pihta tulistama. Seejärel liikus ta põgenevate inimeste järel edasi Imperial Marhaba hotelli, kus jätkas tulistamist. Lõpuks õnnestus võimuesindajatel mees maha lasta.

Rezgui kodulinnas Gaafouris elavad naabrid ja sugulased on mehe teo tõttu šokis. "Kes oleks võinud arvata, et ta sellise hirmsa teoga hakkama saab?" ütles tema onu Ali Rezgui Reutersile. "Võib-olla ta muutus õpingute käigus, võib-olla see oli midagi internetist. Meil pole praegu mingeid vastuseid," lisas ta.

Suurbritannia saatis Tuneesiasse 16 politseinikku

Suurem osa tapetutest - vähemalt 30 - olid Suurbritannia kodanikud. Lisaks on hukkunute seas Iirimaa, Belgia, Saksamaa ja Portugali kodanikke. Vähemalt 36 inimest sai vigastada, osa neist raskelt.

Briti võimud on saatnud sündmuskohale 16 politseinikku ning Londonis tegeleb juhtumi uurimisega sadu ametnikke.

Valitsus teatas, et riigis on praegu kasutusel põhjalikud julgeolekumeetmed. Näiteks on turismipiirkondadesse saadetud patrullima isegi reservväelasi. Samuti suletakse käesoleval nädalal ligi 80 mošeed, mille puhul on esinenud süüdistusi vägivalla õhutamises ja äärmusluses.

Reedene rünnak oli Tuneesia lähiajaloo kõige ohvriterohkem. Käesoleva aasta märtsis rünnati pealinn Tunises Bardo muuseumi juures samuti turiste, siis hukkus kokku 22 inimest. Pärast seda on võimud võitlust islamiäärmuslastega intensiivistanud ning mitmed selle rünnakuga seotud isikud on kas tapetud või kinni võetud.

Islamiriigi üleskutse järelkaja

Samal päeval toimus terrorirünnakuid ka mujal maailmas - Prantsusmaal, Kuveidis, Süürias ja Somaalias. Ekspertide hinnangul on need tagajärjeks äärmusrühmituse Islamiriik juhtfiguuri Abu Mohammad al-Adnani poolt kolm päeva varem tehtud üleskutsele ramadaani ajal võimalikult palju rünnakuid sooritada. Samas ühegi rünnaku puhul pole otsene seos Islamiriigiga veel kinnitust leidnud.

Prantsusmaal tappis terrorist ühe inimese, kelle pea ta demonstratiivselt ka ühe tehase värava külge kinnitas. Kuveidis korraldas enesetaputerrorist plahvatuse šiiitide mošees, kus hukkus vähemalt 27 inimest. Somaalias ründas rühmitus al-Shabaab rahuvalvajate baasi ja tappis vähemalt 70 sõdurit. Süürias Hasakeh' linnas aga tappis enesetaputerrorist umbes 20 inimest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: