Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome teadlane: argumendid immigrantide vastu Eestis on samasugused kui Soomes 10 aasta eest

Pagulased 6. augustil Berliinis Gatowis saksa keele tunnis
Pagulased 6. augustil Berliinis Gatowis saksa keele tunnis Autor/allikas: AFP/Scanpix

Soomes puhkenud poleemika mitmekultuurilisuse üle ei ole üldse ainulaadne ning halvustavat või võõrastavat suhtumist muulastesse võib näha kogu maailmas, rääkis auhinnatud rassismiuurija, Oulu ülikooli sotsioloogiaprofessor Vesa Puuronen.

"Soomlased on endi arvates rahvusvahelistes uurimustes vähem rassistlikud kui näiteks belglased, prantslased ja taanlased," rääkis Puuronen Yle uudisteportaalile. "Tõsi küll, oma arvamust ei saa pidada väga usaldusväärseks viisiks asja uurida."

Puuronen loetles mitmeid riiki, kus võib kohata tõrjuvat või alandavat suhtumist välismaalastesse.

"Rassism ei ole tõepoolest mingi valge rassi ainuõigus, ja põhjusedki on kõikjal suures osas samad. Kardetakse, et välismaalased võtavad ära viimasedki töökohad ja muud ressursid. Rassism on ka aade, mida kasutatakse ära poliitilist võimu taotledes."

Puuronen tõi esimesena näite Jaapanist ja Lõuna-Koreast. Mõlemas riigis peetakse ennast väärtuslikumaks kui meretagust naabrit.

"Seda näeb näiteks positsioonist. Teisesse suhtutakse alahindavalt."

Puuronen meenutas aga ka, et nii lõuna- kui põhjakorealased peavad endid väärilisemateks ka kõigi teiste rahvustega võrreldes: Nii Hiina kui ka Euroopaga tehakse selge vahe sisse.

"Koreas vaatavad paljud eurooplasi halvustavalt. Mõned jaapanlased jälle peavad sakslasi teistest eurooplastest targemateks, kuna sakslased söövad kartulit!"

Puuroneni sõnul on hiinlastesse suhtutud diskrimineerivalt näiteks Singapuris, Vietnamis ja Indoneesias. Samas on hiinlased samamoodi suhtunud uiguuri vähemusse ja tiibetlastesse.

Ka Aafrikas on mustanahaliste omavahelist diskrimineerimist. Näiteks Zimbabwe rändtöölistesse suhtutakse Lõuna-Aafrikas halvasti.

Soome lõunanaabri Eesti meedias on viimasel ajal puhkenud diskussioon immigratsiooni üle.

"Eestis esitatud argumendid on olnud sama tüüpi, nagu Soomes juba vähemalt kümme aastat tagasi kasutatud. Aga samu kasutatakse edasi ka meil Soomes," ütles Puuronen.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: