Kohus keeldus Kadõrovi ülekuulamisest Nemtsovi mõrva kohtuasjas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov
Tšetšeenia juht Ramzan Kadõrov Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Moskva Basmannõi kohus keeldus opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi kohtuasjas kutsumast ülekuulamisele Tšetšeenia juhti Ramzan Kadõrovit.

Kadõrovi ülekuulamist taotlesid Boriss Nemtsovi tütre Žanna Nemtsova esindajad, viidates asjaolule, et peamine süüdistatav Nemtsovi mõrvas Zaur Dadajev oli Kadõrovi ja teiste Tšetšeeni vabariigi juhtidega isiklikult tuttav, vahendas BBC venekeelne uudisteportaal.

Advokaat Vadim Prohhorov ütles, et "kõik selle kuriteo jäljed viivad Tšetšeeniasse, Groznõisse, vahetult selle regiooni eliidi juurde".

"On möödunud juba seitse kuud, kuid ei ole ametlikult kindlaks tehtud ja välja selgitatud ei selle kuriteo organisaatoreid ega tellijaid. Ilma nendeta ei saa selle kuriteo lahendamist lugeda täielikuks," rääkis advokaat kohtus.

Advokaat meenutas samuti veel 2002. aastal toimunud konflikti Boriss Nemtsovi ja Ramzan Kadõrovi vahel, aga samuti Nemtsovi järelepärimisi Tšetšeenia sõjaväelaste osalemise kohta konfliktis Ukraina idaosas. "Kas need pole alused selleks, et kuulata inimene üle tunnistajana?" ütles Prohhorov.

Tšetšeenia juhtide ülekuulamisele kutsumise vastu oli Venemaa uurimiskomitee esindaja, kes ütles, et arvamus, nagu võiks Nemtsovi tapmisega olla seotud Tšetšeenia juht, on üksnes advokaadi väljamõeldis.

"Oma taotluses ei esitanud kannatanute esindajad kriminaalasja konkreetseid faktilisi asjaolusid, mis võiksid olla nimetatud isikute ülekuulamise aluseks," ütles uurimiskomitee esindaja.

Boriss Nemtsov lasti maha 27. veebruari hilisõhtul Moskvas Suurel Moskvoretski sillal. Poliitiku mõrva uurimisel peeti kinni viis Tšetšeeniast pärit meest.

8. märtsil võttis Basmannõi kohus vahi alla Zaur Dadajevi, keda uurimine peab Nemtsovi mõrva vahetuks toimepanijaks.

Samal päeval avaldas Kadõrov oma lehel Instagaramis postituse, milles nimetas Dadajevit "tõeliseks Venemaa patrioodiks".

Tõenäoliselt lihtsa kokkusattumuse tõttu autasustas Venemaa president Vladimir Putin Kadõrovit "edusammude eest töös" Austuse ordeniga.

Kuu aega hiljem ütles Kadõrov, et on meeleldi valmis Nemtsovi mõrva kohtuasjas tunnistusi andma, pealegi kui seda nõuavad hukkunu lapsed.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: