ERR Brüsselis: Euroopa parlament jätab andmemahtude osas telekomifirmadele tõlgendamisruumi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Jewel Samad/AFP/Scanpix

Kuigi 2017. aasta suvest kaovad Euroopa Liidus enamike mobiilitarbijate jaoks rändlustasud, siis Euroopa Parlamendi tänane otsus jätab telekomifirmadele ja liikmesriikidele siiski tõlgendamisruumi andmemahtude osas.

Euroopa Parlamendi tänane hääletus lõpetas aastaid kestnud vaidlused mobiilside rändlustasude üle. Täna vastuvõetud peaks mobiiliarvetelt rändlustasud kaotama alates 2017. aasta juunist, kuid mitte kõigi jaoks, nagu selgitab Saksamaa piraadipartei esindaja Euroopa Parlamendis Julia Reda, vahendas "Aktuaalne kaamera"

"Euroopas ei saa olema ühesugused tariifid - kui te välismaal reisite ja ei kasuta internetti rohkem kui keskmine kasutaja, siis ei maksa lisatasu aga kui ületad nn mõistliku kasutamise limiidi, siis pead maksma," selgitas Reda, kelle hinnangul ei ole see tõeline rändlustasude kaotamine.

Piraadipartei esindaja sõnul pole ka mõistliku kasutamise määr seaduses mustvalgelt defineeritud. Kui klient tahab kasutada mobiiliteenuseid rohkem kui näiteks Hispaania telekomfirma mõistlikuks peab, lisatakse telefoniarvele summa, mis ei saa olla kõrgem hulgihinna maksimumist.

Tänane hulgihind, millega Euroopa telekomfirmad omavahel andmesidet vahetavad on piiratud hinnaga 5 senti megabait ehk küsida saab kuni 50 eurot gigabaidi eest.

Euroopa Komisjon tuleb hulgihindade vähendamise ettepanekuga välja järgmisel aastal. Euroopa Parlamendi saadik Marju Lauristin ütleb, et kuigi ka talle oleks meeldinud ambitsioonikam otsus, tuli teha kompromiss valitsustega, et digitaalse ühtse turu loomisega saaks edasi liikuda.

"Kui on jõutud trialoogini ehk Euroopa komisjoni, Nõukogu ja Parlamendi vahelise kompromissini ning kui europarlament teeb pärast seda muutuse, siis hakkab protsess uuesti nullist peale. Kuigi mulle meeldib ka täiuslik variant, siis parem minna edasi kui oodata täiuslikku varianti veel mitu aastat," rääkis Lauristin.

Samasugused vastuolud peituvad parlamendi täna heaks kiidetud võrguneutraalsuse definitsioonis. Võrguneutraalsus peaks ideaalis tagama võrdse kiirusega netiühenduse kõikidele seadmetele, platvormidele ja teenustele. Facebook ei peaks saama paremaid tingimusi kui mõni vähemtuntud startup.

Julia Reda ütles, et tänane otsus annab vastutuse bürokraatidele ja telekomidele. Regulatsioon, mis heaks kiideti ei kindlusta võrguneutraalsust, sest reeglid on vastuolulised ja jätavad palju tõlgendusruumi. Samas nentis Euroopa Parlamendi saadik Kaja Kallas, et enne ei olnud midagi, nüüd on vähemalt seegi.

TJA: väga odavad kõnepaketid võivad ära kaduda

Kahtlemata on liikmesriikide vaheliste rändlustasude kaotamine hea uudis neile, kes tihti reisivad, aga küsimuses, kas aga sellele vastukaaluks kerkivad kodumaised hinnad, on Eesti mobiilioperaatorid eri meelt.

Mobiilioperaator Elisa toonitas, et kuna piiritagune teenus odavneb, kuid operaatorite kulud jäävad samaks, ei jää tõenäoliselt muud üle, kuid kodumaal hindu tõsta. Ka EMT on varasemalt viidanud võimalikule hinnatõusule, mööndes siiski, et liiga palju on veel segast, et midagi kindlalt lubada.

Tele2 aga usub, et inimesed hakkavad välisriigis julgemalt mobiiltelefoni kasutama ning operaatorid ei pruugi seetõttu üldse raha kaotada. Tele2 Eesti tootedirektor Katrin Aron sõnas, et ettevõtte eelnevad kogemused igasuguste hinnalangetustega näitavad, et kliendid hakkavad rohkem teenuseid tarbima.

Meie eelnevad kogemused igasuguste hinna languetustega näitavad, et kliendid hakkavad rohkem teenuseid tarbima. "Kokkuvõttes, kui me võrdleme näiteks eelmise aasta augustit, siis me nägime, et vahepeal me langetasime ise omal algatusel rändlusteenuste hindu Euroopa Liidus ja klientide kasutus kasvas umbes neli korda," rääkis Aron.

Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) leiab rändlustasude kadumine võib kallimaks teha eelkõige odavamaid siseriiklikke pakette.

"Väga odavad paketid võivad ära kaduda, aga operaatorile antakse ikkagi võimalus kehtestada teatud tingimustel pakette, kus siis operaator ise otsustab, kas ta siis seda rändlusteenust pakub või ei paku," selgitas TJA sideturu osakonna juhataja Rivo Mets.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: