Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi on loonud rühma kaitseks Vene infosõja vastu

Rootsi on loonud rühma, mille ülesanne on kaitsta riiki Venemaa infosõja vastu, kirjutas päevaleht Dagens Nyheter.

Salajane rühm tegutseb Rootsi Elanikkonnakaitse Ametis (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB). Selle spetsialistid uurivad iga päev Rootsile suunatud informatsiooni- ja mõjutamiskampaaniat, vahendas Yle uudisteportaal.

Dagens Nyheteri sõnul on üks selgemaid näiteid avalikust käimasolevast infokampaaniast Rootsis rootsikeelne veebileht Sputnik News. See alustas tegevust aprilli keskel ja lehe arvates on selle eesmärk levitada välismaal Venemaa poliitikat ja maailmapilti.

"See on tööriist, mida kasutatakse Venemaa juhtkonna eesmärkide saavutamiseks pikal ajaperioodil," ütles Rootsi riigikaitsekõrgkooli vanemanalüütik Björn Palmertz.

Venemaa president Vladimir Putin on loonud Sputnik Newsi kontseptsiooni. kaks aastat tagasi allkirjastas ta seaduse, millega uudisteagentuur RIA Novosti ja välismaale saateid edastav raadio Golos Rossii (Venemaa Hääl) ühendati Sputnik Newsiks. See on osa meediakompaniist Rossija Segodnja (Venemaa Täna).

Sputnik: Rootsi armastab ISIS-t

Sputnik Newsi esimese rootsikeelse artikli pealkiri oli "Põhjamaad suurendavad kaitsekoostööd Venemaa vastu". Veebilehel avaldatakse päevas kümme kuni 15 artiklit. Nendes on muu hulgas kirjutatud, et "Rootsi armastab ISIS-t" ja "Vene laev Sundi väinas tekitas Rootsi meedias hirmu".

"Venemaa püüab Rootsit kõigutada. See on pikaajaline eesmärk. Ta üritab nõrgendada Rootsit ja tugevdada enda positsioone Balti riikides ja Ida-Euroopas," rääkis kaitseanalüütik Johan Wiktorin.

Sputnik Newsil ei ole Rootsis toimetust. Moskva kesktoimetuses töötab rootsikeelseid toimetajaid ja kümned rootsi keelt oskavad abilised käivad Skandinaavia maades materjali kogumas, rääkis veebilehe korrespondent Katerina Azarova Dagens Nyheterile.

Rootsi Elanikkonnakaitse Ameti infosõja vastast rühma juhib Mikael Tofvesson. Ta kinnitas, et Sputnik Newsi loevad nad iga päev.

Tofvesson ei tahtnud rääkida, mitu inimest rühma kuulub, missugune on nende kompetents ja kuidas nad töötavad.

"Kui ma seda räägiksin, võiksid teised riigid kasutada neid andmeid meie võimete hindamiseks," ütles ta.

Ta toonitas siiski, et rühmal on prioriteetseid ülesandeid. Elanikkonnakaitse amet kasutab oma ressursse ennekõike ohtude väljaselgitamiseks ja ärahoidmiseks.

"Oleme hakanud tegema koostööd teiste ametnikega, kes teevad samalaadset tööd. Kaitsejõudude, kaitsepolitsei Säpo ja politseiga," ütles Tofvesson.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: