Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskerakonna toetus on suurem kui Reformil ja sotsidel kokku

{{1447999537000 | amCalendar}}
Kaks kandidaati, üks koht: Savisaar ja Simson.
Kaks kandidaati, üks koht: Savisaar ja Simson.

Keskerakonna toetus on novembris suurem kui kahel suurema toetusega valitsusparteil kokku, selgub Rahvusringhäälingu tellitud Turu-uuringute AS-i valimiseelistuse küsitlusest.

Keskerakonda toetaks 33, Reformierakonda 17 ja sotsiaaldemokraate 13 protsenti valijaist, vahendasid ERRi teleuudised.

Keskerakonna reiting tõusis võrreldes eelmise kuuga kuus protsenti. Turu-uuringute uuringujuht Juhan Kivirähk ütles, et tõenäoliselt on Keskerakonna võimsa toetuse taga suur avalik tähelepanu ning Edgar Savisaare ja Kadri Simsoni vastasseis erakonna esimehe valimisel.

"Nagu poliitikud on alati öelnud, et sinust võib rääkida halba või head, aga peaasi, et sinust räägitakse. Ja kui vaadata viimase kuu meediapilti, siis paistab, et Eesti saatus ripub ära sellest, kes valitakse Keskerakonna esimeheks," ütles Juhan Kivirähk ERRi raadiouudistele.

Kivirähk märkis, et praegu toetavad Keskerakonda nii need, kes soovivad, et kõik jätkuks nii nagu enne kui ka need, kes loodavad, et Keskerakonnas toimuvad mingid muudatused, kui sinna peaks tulema uus esimees.

"Nii et praegu on neil selline suurepärane hetk, kus toetust saab nii ühelt kui teiselt poolt," sõnas Kivirähk.

Keskerakonna toetus on venekeelsete valijate seas ülivõimas 86%, kuid ka eesti valijaist toetab neid 20 protsenti, ehk sama palju, kui on eestlaste seas toetajaid ka Reformierakonnal.

Reformierakonna toetus on võrreldes oktoobriga langenud kahe ning sotsiaaldemokraatidel ühe protsendi võrra.

Valitsuse toetusest rääkides ütles Kivirähk, et valitsuse tegevus üldse paistab vähe silma ja enamasti tullakse välja üsna ebapopulaarsete sõnumitega. "Estonian Airi pankrot ju kedagi ei rõõmustanud. Sõnumid, et pagulasi on vaja vastu võtta ka suurt osa Eesti elanikkonda ei rõõmusta. Valitsus praegu selle Keskerakonna tõusu taustal tõesti jääb üsna kahvatuks," ütles Kivirähk.

Vabaerakonda toetab 11, Konservatiivset rahvaerakonda 9 ning IRL-i 8 protsenti vastanutest.

Kivirähk ütles, et taas on tekkinud osa valijaid, kes ei soovi valida parlamendierakondi. "Umbes kümme protsenti valijaid on sellised, kes endale riigikogust lemmikerakonda ei leia. Kuus protsenti hääletaks üksikkandidaadi poolt ja neli protsenti parlamendiväliste erakondade poolt."

Emori andmeil on Keskerakonna toetus väiksem

Täna avaldas TNS Emor BNS-i tellitud küsitluse. Selle tulemused erinevad Turu-uuringute omast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Emori uuringu kohaselt on Keskerakond küll populaarseim, kuid neid toetaks hoopis 23 protsenti valijatest. Reformierakonna toetus on 20 protsenti, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Vabaerakonna toetus võrdselt 16 protsenti, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poolt hääletaks 12 protsenti ning Isamaa ja Res Publica Liidu poolt seitse protsenti küsitletutest.

Emori küsitluse kohaselt on võrreldes septembriga olulised muudatused toimunud Reformierakonna toetuses, mis on langenud 4 protsenti ning EKRE toetuses, kes on oma toetust kasvatanud 5 protsenti.

"Novembrikuuks on valitsuserakondade jaoks poliitiline taust muutunud negatiivseks. Pariisi sündmused puudutasid pagualste temaatikat ja valitsuse senised seisukohad on olnud pigem ebapopulaarsed. Kuna EKRE esindab pagulaste küsimustes just seda populaarsemat seisukohta, siis see taust on nende jaoks positiivne ja nad on ka jõuliselt meedias pildil olnud," selgitas TNS Emori uuringujuht Aivar Voog.

Kahe uuringu erinevusi kommenteerides ütles Kivirähk, et ehk on asi selles, et neil ei ole küsitlemisel ülemist vanusepiiri, TNS Emoril see aga 74 eluaastat. Emori juht Aivar Voog sellega ei nõustunud, sest nad on katsetanud ka ilma vanusepiirita ning tulemused ei erinenud oluliselt.

Toimetaja: Sven Randlaid, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: