Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veskimägi: Eesti ühepoolne sõltuvus Venemaa gaasist on minevik

Autor/allikas: TASS/Scanpix

Eesti ühepoolne sõltuvus Gazpromist ja Venemaa gaasist on minevik, mistõttu võiks gaasi kui keskkonnasõbralikku kütust Eesti majanduses rohkem kasutada, ütles Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi, kelle sõnul on Elering võtnud Balti riike ja Soomet ühendava gaasituru loomise enda prioriteediks.

Eestis on aastaid peetud sõltuvust Vene maagaasist julgeolekuohuks, kuid nüüd on olukord muutunud, kinnitas Taavi Veskimägi, kelle hinnangul võiks keskkonnasõbralikku looduslikku gaasi võiks Eestis rohkem kasutada, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Nimelt alates uuest aastast kuulub Eesti gaasitorustike süsteem Eleringile, mis siiani haldas vaid Eesti elektrivõrku. "Meil on paljude turuosaliste ja tarneahelatega gaasivõrgustik, mis tähendab seda, et maagaasi võiks ja saaks Eesti majandusarengus julgemalt kasutada, sest ühe tarnija ja sellest tuleneva tarneahela risk on kadunud," rääkis Veskimägi.

Eleringi juhi sõnul ei tohiks gaasi enam diskrimineerida ja näha energiaressurssi julgeolekuohuna.

Mäe: Balticconnector tõstab gaasihinda

Endiselt jätkuvad ettevalmistused Soome ja Eesti vahele gaasitoru ehitamiseks, kuid energiajulgeoleku ekspert Andres Mäe on meie uudistele öelnud, et tegelikult Eesti tarbija seda gaasitoru ei vaja.

"See suurendab meie maagaasi tarbijate võrguteenuse hinda, sest torujuhtme Eesti-poolse osa rajamise peab keegi kinni maksma," selgitas Mäe. Eksperdi väitel oleks gaasiühendus eelkõige kasulike Soomele, kuna sel juhul saaksid meie põhjanaabrid ligipääsu Läti maa-alusele gaasihoidlale ning EL-i liikmesriigina ei saa Eesti naabrile ei öelda.

"Seda enam, et 75 protsenti Balticconnectori rahastusest tuleb EL-i fondidest, siis tõenäoliselt kannatab meie tarbija väikese hinnatõusu ka ära," märkis Mäe.

Balticconnector on prioriteet

Ka Taavi Veskimägi ütles, et Balticconnectori ehitus tasub ära vaid siis, kui meie piirkonnas tekib ühtne gaasiturg, mis ühendab nelja riiki. Uue aasta alguses valmib meretorustiku eelprojekt ja Eesti-Soome gaasivõrkude mudel, mille alusel täpsustub gaasiühenduse eeldatav maksumus.

"Elering on kõik teised investeeringud gaasivõrgu arendamisse külmutanud, kuna praegu ei ole gaasitarbimist, millesse peaks investeerima," sõnas Veskimägi, kes lisas, et täna on vaid üks prioriteet ja see on Balticconnector.

"Igal juhul töötab suurem turg, kus on palju osalisi, tarbija kasuks ja Balticconnector on ühtse turu eeldus ning täpselt nii tuleb seda ka käsitleda," toonitas Eleringi juht. Veskimäe sõnul poleks Balticconnectoril mõtet, kui see ühendaks ainult Eestit ja Soomet ning seetõttu peab torujuhe teenindama kõiki Balti riike.

 

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: