Elering sõlmis Brüsseliga leppe elektrisüsteemi Venemaast lahutamiseks

Elering sõlmis Euroopa Komisjoniga rahastamislepingu Eesti elektrisüsteemi Venemaast lahutamiseks ja Mandri-Euroopa sagedusalaga sünkroniseerimiseks.

Rohkem kui 140 miljonit eurot tuleb Euroopa ühendamise rahastust ja see läheb esimese etapi investeeringute rahastamiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lepingutele kirjutasid Brüsselis alla Balti riikide süsteemioperaatorite ja Euroopa Komisjoni esindajad.

Elering rekonstrueerib Narva juurest algavad ja Valga lähistel Lätti suunduvad 330-kilovoldised elektriliinid, uuendab juhtimissüsteeme ning ehitab välja uued pinge stabiliseerimise seadmed, sealhulgas Eesti esimese sünkroonkompensaatori.

"Kindlasti sellel projektil on hästi oluline energiajulgeoleku-poliitiline mõõde. Ma arvan, et me selle projektiga maandame vast kõige suurema Eesti energiajulgeoleku riski ehk siis meie elektrisüsteemi sõltuvuse Venemaa ühendelektrisüsteemist, sest ilmselgelt tänapäeva ühiskonnas, kui ei ole elektrit, ei ole midagi. Elekter on kindlasti kõige olulisem energiakandja kogu ühiskonna toimimise vaates," selgitas Taavi Veskimägi.

"See on oluline kogu energiasektorile. See on oluline projekt ühendamaks Ida-Euroopa ülejäänud Euroopaga. Sellepärast on meil väga hea meel, et see projekt on välja valitud, me toetame seda märkimisväärse rahasummaga ja täieliku toetusega meie ameti ja Euroopa Komisjoni poolt," lisas Euroopa Komisjoni innovatsiooni ja võrkude ameti direktor Dirk Beckers.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: