Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rakvere lihakombinaadis hukkus ammoniaagilekke tõttu inimene, kolm sai vigastada

{{1452335739000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Täna kell 10.48 sai häirekeskus teate, et Lääne-Virumaal Sõmeru vallas Roodevälja külas Rakvere lihakombinaadi kompressori tsehhis lekkis mahutist ammoniaaki, üks inimene hukkus, kolm sai vigastada, nendest ühe viis kiirabi haiglasse ning kahele anti esmaabi kohapeal. Õnnetus juhtus külmutusseadmete hooldustööde käigus, selle täpsed põhjused selgitab uurimine.

Sündmuskohale sõitsid päästjad Rakvere, Kunda ja Tapa päästekomandodest, operatiivkorrapidaja ning regiooni korrapidaja. Ammoniaagileke suleti kella 11.15ks, elanikkonnale ohtu ei ole.

Päästjad määrasid ohutsooni, kuhu inimestel ilma erivarustuseta siseneda ei lubata.

Sündmuskohale sõitsid päästjad Kohtla-Järve päästekomandost erikeemiavarustusega, kes sisenesid keemiasukeldumisülikondades ohutsooni olukorra kontrollimiseks. Kella 11.15ks oli suletud leke ning selgitatud välja, et ohtu ei ole.

Ida päästekeskuse pressiesindaja Nelet Verbin ütles ERRi uudisteportaalile, et töötsoonis käisid Kohtla-Järve keemiasukeldumisülikondades päästjad, kes kontrollisid õnnetuspaiga ohutust. Praeguseks pole teada kui kaua võib keemiareostuse kõrvaldamine ja ruumides ohutu keskkonna tagamine aega võtta.

Päästetööde juht Indrek Punk rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et leke tekkis siis, kui Rakvere lihakombinaadi töötajad hakkasid ammoniaagitünni ventiili remontima.

Ammoniaagileke ei olnud suur ja ettevõtte töötajad suutsid selle oma jõududega sulgeda.

Kohalejõudnud päästjad määrasid ohutsooniks ettevõtte hoone, sest sealt välja mürgine gaas ei pääsenud.

Õnnetuse täpsemad asjaolud selgitatakse uurimise käigus.

Punga sõnul ei ole teada, millal tehas oma tööd jätkata saab.

TÄIENDATUD: Rakvere lihakombinaadi kommentaar toimunule:

Praegu on teada, et tegemist oli külmtootmis kompressori tsehhis masina tavapärase hooldusega, hooldustöid tegid pika töökogemusega spetsialistid. Täpsemad õnnetusega seotud asjaolud selgitab uurimine.

„Avaldame kaastunnet hukkunud töötaja perekonnale ja lähedastele. Teeme omalt poolt kõik, et toetada hukkunu perekonda,“ ütles HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm.

Täna hommikul surmaga lõppenud raskes tööõnnetuses hukkus keskealine ammoniaagi külmutusseadmete masinist. Masinist oli töötanud selles valdkonnas terve elu. Lisaks toimetati kiirabiga haiglasse keskealine tehnik.

Õnnetust uurib edasi HKScan Estonia koostöös tööinspektsiooni ja politseiga ning täpsem info selgub uurimise käigus.

Rakvere lihakombinaadi tehases toimub tootmine esmaspäevast reedeni. Laupäeviti tehas ei tööta ja tehakse hooldustöid.

Mida teeb ammoniaak inimesele?

Ammoniaagi mõju inimestele sõltub selle kontsentratsioonist, kokkupuute ajast ja inimese eripäradest. Sisse hingamisel võib ammoniaak põhjustada ühendi kõrgema kontsentratsiooni korral ninas, kurgus ja hingamisteedes limaskesta põletusi. Viimane omakorda võib viia bronhhide ja keele selja turseni. Väiksemas koguses võib gaas esile kutsuda köhimist ning ärritust kurgus ja ninas.

Samuti tekitab ammoniaak isegi madala kontsentratsiooni korral ulatuslikku silmade ja nahaärritust. Kõrgema kontsentratsiooni korral võib kokkupuude lõppeda põletuse, tõsiste vigastuste ja püsiva silmade kahjustusega või pimedaks jäämisega.

Ammoniaaki kasutatakse külmututsseadmetes ning ammooniumhüdroksiidi leiab mitmete akende ja põrandate puhastusvahendite koostisest.

Toimetaja: Marju Himma, Merili Nael, Jaak Eelmets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: