Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti valitsuselt nõutakse Litvinenko raporti tõttu tegutsemist, London kutsus välja Vene saadiku

{{1453379886000 | amCalendar}}
Foto: Emmanuel Dunand/AFP/Scanpix

Alamkoja ees selgitusi jaganud Suurbritannia siseminister Theresa May kinnitas, et valitsus suhtub Aleksandr Litvinenko mõrva asjaolusid puudutava raporti järeldustesse väga tõsiselt ning analüüsib neid põhjalikult.

Siseministri hinnangul oli Litvinenko tapmine jultunud ja vastuvõetamatu kuritegu ning rikkus rahvusvahelise õiguse ja tsiviliseeritud käitumise reegleid, vahendasid BBC ja Reuters.

May selgitas, et kahe peamise kahtlustatava vastu rakendatakse varade külmutamist. Välja on kutsutud ka Venemaa suursaadik ning Moskvas esitavad Briti diplomaadid veel kord põhjalikke nõudmisi. Vene poolele väljendatakse nördimust, et Moskva pole juurdluse asjus reaalset koostööd teinud ega süüdistatavaid välja andnud.

Londoni politsei kinnitas, et Andrei Lugovoi ja Dmitri Kovtun on endiselt tagaotsitavad mõrvaga seoses ning Briti võimud nõuavad nende väljaandmist.

BBC ajakirjanik Norman Smith ütles oma allikatele viidates, et Briti valitsus üritab tegelikult püüdlikult jätta muljet, et 2006. aastal toimunud mõrvaga seoses on juba samme astutud ning sanktsioone kehtestatud, näiteks on saadetud välja neli Vene diplomaati. Põhjuseks on see, et London ei soovi suhteid Moskvaga veelgi pingelisemaks ajada olukorras, kus tuleb paratamatult teha koostööd Süürias ja ISIS-e vastases võitluses.

Tõenäoliselt nõuab aga opositsioon nüüd valitsuselt jõulisemat tegutsemist. Leiboristide ja liberaaldemokraatide esindajad on raporti teemal juba arvamust avaldanud.

Näiteks Tööpartei varivalitsuse siseminister Andy Burnham leiab, et Litvinenko tapmine oli "enneolematu riiklikult toetatud terrorism" ning May poolt mainitud võimalikud vastusammud on tema hinnangul täiesti ebapiisavad. Samuti kutsus Burnham julgeolekuorganeid üles kontrollima, kas praegu on teiste Suurbritannias viibivate Kremli-kriitikute julgeolek tagatud.

Burnham tunnistas, et niivõrd häirivat raportit pole parlamendile varem veel esitletud.

Opositsiooni kriitika on samas siiski opositsiooni kriitika, sest Tööpartei juhtis ise pärast Litvinenko mõrva aastaid valitsust ning oleks saanud soovi korral samuti jõulisemaid samme astuda, sest peamised asjaolud ja kahtlused olid juba siis teada.

Valitsuselt nõuavad selja sirgu ajamist ka erakonnakaaslased.

Mõjuvõimas tooride rahvasaadik David Davis, kes oli Tööpartei valitsuse ajal varivalitsuse siseministriks, teatas, et valitsus peab Venemaa suhtes karmi hoiaku võtma.

"Meie tänavatel leidis aset mõrv. Ja mitte ainult mõrv, nad ei löönud talle kuidagi salaja nuga selga, et jätta mulje mingist röövimisest, nad tegid väga hästi selgeks, nad viisid läbi
hukkamise. See on see, miks kasutati polooniumi. Seega me peame vastama väga otsekoheselt," rääkis ta.

Mõjuvõimas tooride rahvasaadik David Davis, kes oli Tööpartei valitsuse ajal varivalitsuse siseministriks, teatas, et valitsus peab Venemaa suhtes karmi hoiaku võtma.

Kunagine toorist kaitseminister Liam Fox ütles, et Lääne Venemaa-poliitika on liiga kaua lähtunud soovunelmatest.

"Minusuguseid inimesi, kes kritiseerisid Venemaa käitumist, kutsuti "pistrikeks" ja provokaatoriteks. Kuid ma arvan, et Venemaa näol on meil vastas koletislik gangsteririik, keda me ei saa rahvusvahelistes suhetes kuidagi võrdväärse partnerina käsitleda," rõhutas Fox.

"Meie tänavatel leidis aset mõrv. Ja mitte ainult mõrv, nad ei löönud talle kuidagi salaja nuga selga, et jätta mulje mingist röövimisest, nad tegid väga hästi selgeks, nad viisid läbi hukkamise. See on see, miks kasutati polooniumi. Seega me peame vastama väga otsekoheselt," rääkis ta. 

Täna keskpäeval avaldati Suurbritannias avalik raport, mis käsitleb 2006. aastal Londonis mõrvatud endise vene luuraja Aleksandr Litvinenko mõrva. Raportis peetakse tõenäoliseks, et Litvinenko mõrvale andis heakskiidu president Vladimir Putin isiklikult. (Raportiga saab tutvuda SIIN.)

Venemaa teatas, et peab raporti sisu kallutatuks ja poliitiliselt motiveerituks. Mõrvas süüdistatud Andrei Lugovoid ja Dmitri Kovtuni aga pole endiselt kavas Suurbritanniale välja anda.

Vene suursaadik: raportiga üritatakse Briti eriteenistuste ebakompetentsust varjata

Venemaa suursaadik Suurbritannias Aleksandr Jakovenko ütles pärast kohtumist Briti välisministeeriumis, et Moskva peab raporti järeldusi vastuvõetamatuteks.

"See on meie jaoks täiesti vastuvõetamatu, et raportis on järeldus, justkui oleks Vene riik kuidagi seotud Litvinenko surmaga Suurbritannia territooriumil," rääkis ta ajakirjanikele.

Saadik on veendunud, et raport kahjustab Moskva ja Londoni suhteid.

Jakovenko märkis, et Venemaa ei saa nõustuda otsustega, milleni on jõutud avalikkuse eest varjatud tõendite abil. See, et juurdlus kestis nii kaua, näitab, et tegu on vaid katsega Briti julgeolekuteenistuste ebakompetentsust varjata.

Huvitavat sõnastust kasutas kommentaari andmiseks aga Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov, kes teatas Briti raport "mürgitab" kahe riigi vahelisi suhteid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: