Uued riigigümnaasiumid rajatakse Laagrisse ja Tabasallu, Hiiumaa kool sai nurgakivi ({{commentsTotal}})

{{1453473250000 | amCalendar}}

Haridusministeerium otsustas rajada uued riigigümnaasiumid Laagrisse ja Tabasallu, kuivõrd nendes piirkondades on valglinnastumise tulemusel kasvanud elanikkond viimase kümnendi jooksul hüppeliselt, mis on kaasa toonud vajaduse uute koolide järele. Kärdlas pandi aga nurgakivi uuele riigigümnaasiumihoonele - esimesele saartel.

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi, Harku vallavanem Kaupo Rätsepp ja Saue vallavanem Andres Laisk allkirjastasid täna ühiste kavatsuste protokolli, mille kohaselt alustab riigigümnaasium Saue vallas Laagris 2019. ning Harku vallas Tabasalus 2020. aastal.

Minister Jürgen Ligi märkis, et otsus luua riigigümnaasium neisse kahte valda tugineb detsembris avaldatud Geomedia Harjumaa koolivõrgu analüüsile ja mõlema valla valmisolekule. „Leppega astume konkreetsed sammud riigigümnaasiumide rajamiseks piirkonda, kus õpilaste arv on järjepidevalt kasvanud. Koostöö Saue ja Harkuga annab värske impulsi ka Harjumaa koolivõrgu korrastamiseks ning ka nüüdisaegse õpikäsitluse rakendamiseks. Loodan, et see aitab edendada läbirääkimisi ka Tallinnaga pealinna gümnaasiumihariduse kaasajastamise üle,“ rääkis minister Ligi.

Minister Ligi lisas, et Harjumaale riigigümnaasiumide avamisest võidavad eelkõige gümnaasiumiõpilased. „Uued koolid saavad pakkuda palju suuremat valikkursuste mahtu ja kaasaegset õppetaristut. Tugevate riigigümnaasiumide loomine vabastab Harjumaa omavalitsuste vahendeid, mida nad saavad investeerida põhihariduse kvaliteeti,“ selgitas minister.

Saue vallavanem Andres Laisk osutas, et Laagrisse piirkonda jääb umbes 20 000 elanikku. „Gümnaasium Laagris toetab tugevat haridusvõrgustikku ning pakub kõrgkoolieelset haridust ka teiste omavalitsuste õpilastele. Olles hea transpordivõrgustikuga ja kiirelt arenev eeslinnaline keskus, ei kahtle ma hetkekski, et tugev gümnaasium Laagris saab olema paljude tulevaste põlvkondade haridustee loomulik jätk ja hüppelaud kõrgkooli,“ rääkis Saue vallavanem.

Harku vallavanema Kaupo Rätsepa sõnul on Tabasallu riigigümnaasiumi rajamisele eelnenud viis aastat järjepidevalt tehtud tööd, kus lisaks koolivõrgu arendamisele on vald panustanud ka taristusse, mida on mugavasti võimalik kasutada uuel ehitataval riigigümnaasiumil. „On väga hea meel, et täna kinnitati Tabasallu riigigümnaasiumi rajamine ühiste kavatsuste protokolli allkirjastamisega,“ ütles Rätsepp.

Hiiumaa gümnaasiumile nurgakivi

Kärdlas asetati täna aga Hiiumaa gümnaasiumi nurgakivi. Uue koolimaja rajamine koos sisustusega läheb maksma 2,9 miljonit eurot.

Kärdlasse rajatav esimene riigigümnaasium saartel. 130 õpilasele mõeldud hooone projekteeris arhitektuuri- ja projekteerimisbüroo ConArte arhitekt Kaisa Lasneri eestvedamisel. Kuna nii õppekava kui ka õpetajad võetakse suures osas üle Kärdla ühisgümnaasiumist, millest saab riigigümnaasiumi valmides põhikool, siis suurt muudatust õppetöö sisus hiidlaste jaoks varasemaga võrreldes pole. Küll aga peaksid paranema õpilaste olmetingimused.

Tallinnasse ja Harjumaale kuus riigigümnaasiumi

Konsultatsiooni- ja koolituskeskuse Geomedia koolivõrgu analüüsile tuginedes on Harjumaal parimad asukohad riigigümnaasiumide jaoks Tabasalu, Laagri, Jüri ja ka Viimsi, kus alustab riigigümnaasium 2018. aastal. Neile lisandub kaks riigigümnaasiumi Tallinnas, juhul kui linnaga kokkuleppele jõutakse.

Analüüsi koostamisel võeti aluseks gümnaasiumiastme õpilaste arv, õpiränne, liikumiskeskkond ja ühistranspordivõimalused ning arvutuste tegemisel tugineti elanike arvu prognoosile ja gümnaasiumiastmes õpingute jätkajate proportsioonile.

Riigigümnaasiumid luuakse kokkuleppel kohalike omavalitsustega ning eesmärk on tagada kaasaegne õpikeskkond ja valikuterikas gümnaasiumiharidus igas Eesti maakonnas. Riik on võtnud kohustuse avada aastaks 2020 kõikides maakondades vähemalt üks riigigümnaasium. Õpilaste suure arvu tõttu on Harjumaale koos Tallinnaga kavandatud kuus riigigümnaasiumi. Riik toetab tõukefondide toel gümnaasiumivõrgu korrastamist järgmisel viiel aastal ca 109 miljoni euroga.

Maakondlikud riigigümnaasiumid tegutsevad Viljandis, Haapsalus, Jõgeval, Tartus, Võrus, Pärnus ja Jõhvis. Ettevalmistused riigigümnaasiumide avamiseks sel aastal käivad Kärdlas, Valgas ja Põlvas. Lisaks on sõlmitud kokkulepped riigigümnaasiumide loomiseks Viimsi, Rapla, Paide ja Kohtla-Järvega.

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: