Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mullu vajas iga päev konsulaarabi neli eestlast

{{1454574411000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Möödunud aastal vajas iga päev kuskil maailmas konsulaarabi neli eestlast, enamasti reisidokumentide varastamise või kaotamise tõttu.

Välisministeeriumis tehakse täna kokkuvõtteid möödunud konsulaaraastast, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Konsulaarosakonna peadirektor Kersti Eesmaa rääkis, et konsulaarjuhtumeid on aastas 1600-1700. "Ehk kuskil maailmas vajavad iga päev neli eestlast mingit abi meie või meie välisesinduste käest," märkis ta.

Riikide lõikes on enim abi vaja olnud neis riikides, kus ka rohkem käiakse, näiteks Soomes.

Samuti oli juhtumeid ka turismisihtkohtades, näiteks Türgis ja Tais. "Sihtkohtades, kus inimene enda murega ise hakkama ei saa," ütles Eesmaa.

Üle poolte juhtumitest on tema sõnul seotud sellega, et inimesel kaob või varastatakse ära reisidokument. "Sellisel juhul tuleb pöörduda meie välisesinduse, aukonsuli poole või teatud juhtudel ka mõne Euroopa Liidu konsulaadi poole kui meil endal pole seal esindust. Sealt saab Eestisse tagasi pöördumiseks taotleda ajutist reisidokumenti. Need on 60 protsenti juhtumitest," rääkis Eesmaa.

"Ülejäänud juhtumid on seinast-seina. Päris palju on kinnipidamisi ehk kui mõni eestlane on hakkama saanud mõne sellise asjaga, et teda on peetud kohalike võimude poolt vajalikuks kinni pidada. Selliseid juhtumeid, kus ka konsuleid informeeriti, oli eelmisel aastal pea 200. Surmajuhtumeid, milles ka meie oma nõu ja jõuga abiks olime, oli 75. see on jäänud aastate lõikes samaks," lisas ta.

Positiivne on Eesmaa sõnul see, et vähemaks on jäänud juhtumeid, kus inimesel pole reisikindlustust.

"Mida samuti märkame, mida peame ise oluliseks, et reise registreeritakse välisministeeriumi kodulehel. Eelmisel aastal andsime välja päris palju reisihoiatusi, sest maailm on muutunud ärevamaks, võib-olla ka ohtlikumaks. Lgi 30 korral aastas pidasime vajalikuks anda konkreetse reisihoiatuse, nii Pariisi kui ka Sharm el-Sheikhi lennujaama puhul, kuid neid näiteid on ka teisim" rääkis Eesmaa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: