Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiiumaa rajab viimase maakonnana omale Vabadussõja monumendi

Foto: ERR

Hiiumaa on seni ainus Eesti maakond, kus ei ole Vabadussõja mälestusmonumenti. Hiidlased on nüüd otsustanud, et Eesti riigi sajandaks sünnipäevaks tuleb mälestusmärk rajada.

Põhjus, miks Hiiumaal enne II maailmasõda Vabadussõja mälestusmärki ei rajatud, peitub tollases haldusjaotuses. Hiiumaa kuulus siis Läänemaa alla ja hiidlastest võitlejaid mälestati Haapsalus asuva sambaga. Hiidlased soovivad nüüd aga, et lähema paari aasta jooksul saaks ka nende kodusaar endale Vabadussõja monumendi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kuna on lähenemas Eesti Vabariik 100, selline väärikas aastapäev, siis see on päris tähtis. Võib-olla see toob meie iseseisvuse maakonnana ka paremini esile ja loomulikult nüüd, kui oli paraad Hiiumaal, siis see tõstatus, et kuidas siis anda au nendele Eesti riigi loojatele," selgitas SA Hiiumaa Muuseumid teadusdirektor Helgi Põllo.

Kuna monumendi rajamiseks Hiiu maavalitsuse juurde moodustatud komisjon koguneb esmakordselt pärast tänavust vabariigi aastapäeva, pole veel täpsemalt arutatud, kuhu ja mis kujul mälestusmärk püstitada. Asukohakandidaatideks võivad olla näiteks Kärdla kiriku lähedal paiknev park, kus asub praegu II maailmasõjas langenud hiidlaste mälestusmärk, ja Pühalepa kiriku ümbrus.

Samal ajal jätkub aga uurimine, kui palju hiidlasi Vabadussõjas ikkagi langes.

"Hetkel on teada 57 hiidlase nimed - nende nimed, kes on sündinud Hiiumaal. Kas nad nüüd sõtta läksid ka kõik siit, seda ka täpselt ei tea," tõdes Hiiumaa muinsuskaitse seltsi liige Hüllo-Kristjan Simson.

Hiiu maavanema Riho Rahuoja sõnul loodetakse monumenti rahastada eraisikute annetuste, omavalitsuste toetuse ja ka riigipoolse panustamisega.

 

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: