Valitsus plaanib anda Hiiumaa Vabadussõja monumendi jaoks pool miljonit

Plaanitav Hiiumaa Vabadussõja monument.
Plaanitav Hiiumaa Vabadussõja monument. Autor/allikas: ERR

Valitsuse koostatud järgmise aasta riigieelarve eelnõus on Hiiumaale Vabadussõja monumendi rajamiseks eraldatud 500 000 eurot.

Kui algselt oli mälestusmärgi püstitamiseks mõeldud summa kaitseministeeriumi eelarves, siis kultuuriministeerium on teinud ettepanku tuua see nende valitsemisalasse.

"Tegu on tehnilise muudatusega, sest leiti, et kultuuriprogrammi sobib Hiiumaa vabadussamba rajamine paremini kui kaitseministeeriumi eelarvesse," ütles kultuuriministeeriumi pressiesindaja Hannus Luure, kommenteerides kultuuriministri saadetud riigieelarve muudatusettepanekut kommenteerides.

Hiiumaa vallavalitsus saatis 2020. aasta oktoobris tollase valitsuse kaitseministrile Jüri Luigele ja kultuuriministrile Tõnis Lukasele Hiiumaa vallavalitsuse toetustaotluse eraldada 450 000 eurot Hiiumaale Vabadussõja mälestusmärgi rajamiseks.

Taotluse põhjenduseks tuuakse, et Hiiumaa on ainuke maakond, kus Vabadussõja mälestusmärk puudub ja pole kunagi olnudki, ehkki sealt käis Vabadussõjas 1300 meest, ütles Ain Tähiste Hiiumaa muisuskaitse seltsist.

Seltsi 2020. aasta suve lõpus valminud hinnakalkulatsiooni järgi maksaks plaanitav monument ligi pool miljonit eurot.

Arhitekt Sander Paljaku loodud projekti järgi on tegemist spiraalselt lahtirulluva metallist skulptuuriga, mida ümbritsevad maakivid. Mälestusmärk on kavas püstitada Pühalepa kiriku esisele alale.

Hiiumaa muinsuskaitse seltsi esimees Dan Lukas ütles, et monumendile soovitakse jäädvustada kõik sõjas osalenud hiidlased.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: