Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kanada valitsus asub uurima tuhandeid kahtlasi surmajuhtumeid põliselanikest naiste seas

Kanada põlisrahvaste minister Carolyn Bennett
Kanada põlisrahvaste minister Carolyn Bennett Autor/allikas: Chris Wattie/Reuters/Scanpix

Kanada uus valitsus hakkab põhjalikumalt uurima väiteid, et alates 1980. aastatest on tapetud või teadmata kadunuks jäänud tuhandeid põlisrahvaste hulka kuuluvaid naisi ja tüdrukuid. Väidetavalt on võimud seda probleemi aastaid pealiskaudselt käsitlenud.

Mõrva ohvriks langenud naissoost põliselanike arv on hetkel veel ebaselge. Kanada politsei koostas 2014. aastal raporti, mis käsitles aastaid 1980-2012, ja seal oli tapetute arvuks 1017, lisaks oli teadmata kadunud naisi 164. Nüüd aga usub Kanada valitsus, et tegelik arv võib olla veelgi suurem, vahendasid BBC ja Yle.

Kanada naiste õiguste eest vastutav minister Patty Hajdu tunnistas, et arv võib ulatuda lausa nelja tuhandeni.

Põlisrahvaste teemadega tegelev minister Carolyn Bennett on suhelnud ka mõrva ohvriks langenud naiste perekondadega ning on enda sõnul šokeeritud sellest, kuivõrd pealiskaudselt on politsei selliseid juhtumeid aastakümnete jooksul menetlenud.

Näiteks on ilmselgeid kuritegusid üritatud vägisi õnnetusjuhtumiteks vormistada. "Me oleme kuulnud, et kui näiteks keegi on surnud kuklalasu tagajärjel, siis on see märgitud enesetapuks, või kui surnud inimese käed on olnud seotud selja taha, on ka see tunnistatud enesetapuks," rääkis Bennett ajalehele The Globe and the Mail.

BBC kirjutas juba aasta alguses, et igal aastal jääb kadunuks kümneid põliselanikest naisi. Surnukehad aga leitakse sageli jõkke visatuna.

Kanada kuningliku ratsapolitsei raporti kohaselt on tapjateks olnud peamiselt isikud, kes on oma ohvreid tundnud. Kolmandik neist on olnud oma ohvriga abielus või on tegu endiste elukaaslastega. Ainult 10% tapjatest on olnud ohvri jaoks võõrad inimesed.

40 protsenti juhtumitest on saanud alguse tapja ja ohvri vahelisest tülist. Muudeks põhjusteks on olnud armukadedus või tapja lootusetu suhtumine tulevikku. Võrreldes ülejäänud elanikkonnaga torkab põliselanikest tapjate puhul silma see, et väga suur osa neist on olnud töötud, sõltunud sotsiaalabist ning sooritasid kuriteo olles ise alkoholijoobes.

Põliselanike õigused ja surmajuhtumite põhjalik uurimine olid Justin Trudeau juhitud Liberaalse partei üks peamisi valimislubadusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: