Paavst palub visiidil Kanadasse põlisrahvaste väärkohtlemise eest andestust

Foto: SCANPIX/REUTERS/Remo Casilli

Paavst Franciscus alustab visiiti Kanadasse, mida ta on nimetanud ka patukahetsuse palverännakuks.

Paavst soovib paluda andestust põlisrahvaste laste väärkohtlemise eest, mis sageli toimus katoliku kiriku juhtimise all tegutsevates internaatkoolides.

Aastatel 1881 kuni 1996 eraldati rohkem kui 150 000 põlisrahvaste last nende peredest ja viidi internaatkoolidesse. Paljusid lapsi näljutati, peksti ja kuritarvitati seksuaalselt süsteemis, mida Kanada tõe- ja lepituskomisjon nimetas kultuuriliseks genotsiidiks.

Kuigi Kanada riigijuhid on teadnud, et neis koolides on surnud palju lapsi, tõusis küsimus teravalt esile pärast seda, kui eelmisel aastal avastati kunagiste internaatkoolide juurest või nende lähedusest arvatavad tähistamata hauad.

Paavst Franciscus palus juba selle aasta alguses põlisrahvaste delegaatide Vatikani tehtud visiidi ajal andestust katoliku kiriku rolli eest neis koolides.

Ellujäänud ja põlisrahvaste juhid on öelnud, et nad tahavad enamat kui vabandust. Paljud on nõudnud rahalist hüvitist, põlisrahvastele kuulunud esemete tagastamist, samuti 15. sajandi doktriini tühistamist, mis õigustab põlisrahvaste koloniaalset võõrandamist.

Paavst külastab visiidi käigus Edmontoni, Quebeci ja Iqaluiti linna.

Toimetaja: Merili Nael, Reene Leas

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: