Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vatikani reformimeelne rahandusminister on rünnakute all, süüdistatakse pedofiilidest vaimulike kaitsmises

Kardinal George Pell täna Quirinale hotellis pressikonverentsil
Kardinal George Pell täna Quirinale hotellis pressikonverentsil Autor/allikas: Andreas Solaro/AFP/Scanpix

Austraaliast pärit 74-aastane kardinal George Pell, kelle paavst Franciscus tõi 2014. aastal Vatikani rahandusministriks ja hämara taustaga Vatikani panga tegevuse puhastajaks, on sattunud eri rünnakute alla. Samas tunnistab kardinal ka ise, et omal ajal jättis rooma-katoliku kirik pedofiilidest vaimulike teema piisava tähelepanuta.

Väljastpoolt kirikut süüdistatakse teda pedofiilidest vaimulike kaitsmises ja varjamises. Kuid Vatikanis on ta kogunud vaenlasi pangasaladuste lahtimuukijana, vahendasid BNS ja BBC.

Kohe rahandusministriks saamise järel kutsus ta appi Ameerika firmad, et need aitaksid Vatikani panka reformida.

2014. aasta detsembris tegi Pell teatavaks, et Vatikani eri osakondade kontodele ja seifidesse on peidetud sadu miljoneid eurosid, mida panga bilansis ei ole kajastatud. Ta möönis, et Vatikan on alati püüdnud oma saladustest vaikida, ja lubas panga tegevuse läbipaistvamaks muuta.

Pell on andnud selgitusi pedofiiliajuhtmeid uurivatele Austraalia politseinikele

Kardinal George Pell on viimastel päevadel andnud Vatikanis selgitusi Austraalia politseiuurijatele. Peamiselt süüdistavad kriitikud Pelli selles, et ta aitas Melbourne'i peapiiskopina töötades maha vaikida rohkem kui 150 lapse seksuaalset ärakasutamist vaimulike poolt.

Pell on seni kõrgeim vaimulik, kes on tsiviilvõimudele pedofiiliajuhtumite asjus tunnistusi andnud. Ta on selgitanud, et uurimise all oleval perioodil valetati kahtlaste vaimulike ametite vahel liigutamise asjus ka talle endale. Samuti ütles ta, et kirikuvõimud tegid tohutuid vigu ja katastroofilisi otsuseid, kui nad ohvriteks sattunud lapsi ei uskunud ning lootsid liiga palju eksinud preestrite nõustamise peale.

Kardinal Pell rõhutas, et tal on tunnistuste andmiseks paavst Franciscuse täielik toetus.

Ta on ise rääkinud vähemalt ühest juhtumist, kus üks katoliiklikus koolis õppinud poiss rääkis talle pedofiilist preestrist, kuid ta ei võtnud olukorra lahendamiseks otseselt midagi ette. Pelli sõnul ütles talle 1974. aastal üks poiss, et üks preester "käitub koos poistega halvasti". Pell lisas, et seda mainiti muu jutu sees ning poiss ise polevat palunud tal kuidagi aidata. Nimetatud preester mõisteti eelmisel aastal vangi 1970. ja 1980. aastatel toimunud pedofiiliakuritegude eest.

Kuigi kardinal Pell suhtleb Austraalia politseinikega videosilla vahendusel, on Rooma kohale saabunud suur hulk kunagisi pedofiilidest preestrite tõttu kannatanud inimesi ja nende toetajaid, et kohapeal Pelli tunnistusi kuulata ning meelt avaldada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: