Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suri USA katoliku kiriku pedofiiliaskandaali keskmes olnud kardinal

Kardinal Bernard Law 2004. aastal Roomas.
Kardinal Bernard Law 2004. aastal Roomas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Häbistatud endine Bostoni peapiiskop kardinal Bernard Law, kelle ebaõnnestunud tegevus peatada preestritest lapsepilastajad tõi kaasa ameerika katoliikluse ajaloo suurima kriisi, suri 86 aasta vanuses, teatas Vatikan kolmapäeval.

"Kardinal Bernard Law suri täna varahommikul pärast pikka haigust," seisis Vatikani ametlikus avalduses.

Haigena hiljuti Rooma haiglasse viidud Law surmast teatas esmalt kiriku esindaja, kes soovis tundmatuks jääda, kuna tal pole volitusi ametlikku avaldust teha.

Omal ajal oli Law USA katoliku kiriku mõjukaim liider, kes suutis enamasti suunata Vatikani määrama Ühendriikide piiskopkonda. Ühtlasi suunas ta riigi piiskopkonna tegevuse põhisuundi ning oli paavst Johannes Paulus II üks soosikuist.

Aastal 2002 alustas päevaleht The Boston Globe artiklitesarjaga, milles kiriku andmetele tuginedes paljastati õõvastav laste seksuaalse väärkohtlemise ja ahistamise skandaal. Lehe kohaselt varjas Law lapsi väärkohelnud ahistajatest preestrite tegevust aastaid, ilma et oleks teavitanud kohalikke korrakaitsjaid või lapsevanemaid. Järgnenud kuude jooksul nõudsid katoliku kiriku liikmed kõikjal riigis, et selgitataks välja, kas ka nende piirkonna piiskopid olid käitunud sarnaselt.

Law püüdis küll plahvatuslikku skandaali enda peapiiskopkonnas hallata, esmalt kommentaaridest hoidumise, seejärel vabandamise ja reformilubadustega. Ent järgnenud massilises dokumentide avaldamise laines selgusid uued juhtumid ning tõsiasi, et nii Law kui teised kiriku juhtivliikmed pöörasid rohkem tähelepanu süüdistuste alla langenud preestritele kui ohvritele.

Paisunud skandaal sundis kardinali, kelle vastu ka mitmed tema enda preestrid harvanähtavat avalikku hukkamõistu väljendasid, Law'd Vatikanilt tagasiastumist paluma, mille paavst ka rahuldas.

Tegemist oli erakordse juhtumiga, kus avaliku surve suhtes enamasti jõulist vastuseisu näitav kirik oli kriisi ulatust ja tõsidust arvestades sunnitud käituma tavapärasest teisiti.

Alates 1950. aastatest on enam kui 6500 USA preestrit ehk umbes kuut protsenti preesterkonnast süüdistatud laste seksuaalses väärkohtlemises või ahistamises. Ameerika katolik kirik on maksnud enam kui kolm miljardit dollarit ohvritele kokkuleppemenetluste raames, selgub USA piiskoppide kokku kutsutud uurimiskomisjonide tulemustest ja meediateadetest.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: