X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Välisilm"| Kaadrid Ukraina raugenud rindejoonelt: armee on varasemast enesekindlam

MTÜ Vaba Ukraina juhatuse liige Andrus Rumm külastas Ukraina rindejoont, et näha sealset olukorda ja jälgida, kas Eestist saadetud meditsiinitarvikute abi on sihipäraselt kasutusel. Reisil filmis ta olukorda Kiievis, sõdurite väljaõppel ja vaenalse külje all punkrites.

MTÜ Vaba Ukraina on nüüdseks kaks aastat aidanud varustada Ukraina kaitseväge elupäästvate meditsiinivahenditega. "Kuna enamasti on tegu eraannetustega, siis selleks, et olla veendunud, et asjad jõuavad rindele ja neid kasutatakse õigesti, käisin koha peal olukorraga tutvumas," selgitas MTÜ juhatuse liige Andrus Rumm.

Näiteks oli eestlaste abi olemas ka Donetski lennuvälja lahingute ajal. Ukraina kaitseväele saadeti Eestist sidemeid, žgutte, defibrillaator.

Vabatahtlike väeosade ja reservüksuseid külastades sai Rummil selgeks, et Ukrainlased on kahe aasta jooksul saanud juurde hulga enesekindlust, head relvastust ja meditsiinivahendeid. Meditsiinivahendid olid olemas eranditult kõigil kohatud sõduritel, mõed teadsid esmaabist Rummi sõnukl üllatavalt palju. Samuti on varustuses olemas kiivrid ja killuvestid.

Kuigi rindel on praegu rahu, käib väljaõpe täiel jõul. "See oli täiesti üllatav, et nad kasutavad [taktikalistel õppustel] päris ründegranaate. Väidetavalt selleks, et harjuda hirmu ja olukorraga ja selleks et nad ei kardaks tegutsemist," sõnas Rumm.

Ründeliinil olevad punkrid olid küll varustatud kuudepikkuseks elamiseks, kuid Rummi sõnul ei ole need kõige turvalisemad, sest otserünnakule ei peaks need kindlasti vastu. Rindel ollakse küllalt optimistlikud.

"Mind väga puudutas üks juhus. Tüdruk, kelle punkris me olime, oli kompanii meedik. Ta kastuas vaba aega maalimiseks. Ta maalis padrunikastide kaante peale. kaasvõitlejate portreesid," muljetas ta.

Küll aga valmistas Rummile muret tõik, et mitmel pool on vastuseis ründel olevate võitlustandril viibivate väliohvitseride ja neid juhtivate kindralite vahel. "Seal on mingisugune usaldamatus," nentis ta.

Oligarhid on sõjaolukorras leidnud uued teenimisviisid

Rummi sõnul on hea uudis see, et ukrainlased riigi korruptsiooniprobleemi tunnistavad ja on seadusandluse ning süsteemi muutmise poolt. "Fakt on see, et seni, kuni võimu tippu jõudvad inimesed on [korrumpeerunud] süsteemi osad, on neil väga raske viia ka reforme läbi," rõhutas Rumm avaliku arvamuse muutumise olulisust.

Lisaks korruptsioonile on palju juttu ühiskonnas sellest, et oligarhid on sõjas leidnud endale uue teenimisvõimaluse. Nii on tekkinud olukord, kus palutakse Euroopalt jätkuvat abi, kuid see ei jõua alati abivajajateni, sest just teenimisvõimaluse tõttu ei olda huvitatud sellest, et pinged reaalselt ka väheneks.

Ka see, et reformid seisavad ning Ida-Ukraina olukord palju ei parane, paistab inimestele märgina sellest, et võimuladviku lähedal seisvad inimesed ei täida oma ülesandeid korrektselt.

"Leian, et reformid on siiski hakanud liikuma vajalikus suunas. Mind pani mõtlema lause, mida ütles üks ukrainlane: "President või riigijuht, kes tahab tõepoolest hakata reformima, peab olema enesetapja." Tõepoolest, tal ei lastaks kuigi kaua muutusi ellu viia," selgitas Rumm ning lisas, et osaliselt ollakse muutuste vastuvõtmisega raskustes, sest vanad harjumused on visad kaduma.

Lugansk ja Donetsk võiks jääda Ukraina piiridest välja

Kuigi ametlikul tasandil ei ole näha plaanide valmimist selles osas, kuidas peaks käituma Luganski ja Donetski separatistidega, on rahva seas liikvel mõtted, et ehk oleks õigem neile võimaldada seda, mille nad valisid: Ukrainast väljaspool elada.

"Kuna nad ei ole midagi teinud selleks, et vältida oma alade Venemaa rüppe langemist, tuleks nad sinna jätta. Sulgeda piir ega lubada mingit liiklust üle piiri; ehitada n-ö raudne eesriie ja anda aega valida üks või teine pool," vahendas Rumm üksuste ülemate ja võitlejate arvamust.

"Kuidas sa siis elad nende inimestega, kes on tapnud sinu lähedasi ja kellega oled pidanud võitlema? Inimesed ei oska selle olukorraga tegeleda," selgitas ta võitlejate tundeid.

Vabatahtlike pataljon endiselt alles

"Nad on idealistid," märkis Andrus Rumm vabatahtlike üksuse kohta. Ukrainlased saadavad siiani rindele abi, raha ja varustust. Samuti annetavad Ukraina sõjaväkke ka välis- ja kodumaal elavad kodanikud.

"Mulle sügavalt avaldab muljet ukrainlaste optimism. Neil on oluliselt positiivsem meelelaad kui eestlastel. Nad näevad oma tulevikku kirgastes värvides," märkis MTÜ Vaba Ukraina juht.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: