Haapsalu Tagalahte kerkis mitmemeetrine jäämägi ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Loodus võib olla ettearvamatu ja pakkuda vaatepilti, mida pole näinud isegi kogenud inimese silmad. Keset Haapsalu Tagalahte kerkis mõnemeetrine jäämägi, mis on lahepõhjas kinni ja võib kohaliku jääteemeistri hinnangul sinna jääda maini.

Tavaliselt tekivad Eestis jäämäed pigem rannikule, kuhu tuul rüsijää kokku surub, kuid eelmise nädala lõpus juhtus Haapsalu Tagalahel midagi erakordset.

Ootamatult suunda muutnud tuul lükkas Noarootsi poolsaare alla kuhjunud rüsijää keset lahte, kus see siis ühes madalamas kohas merepõhja kinni jäi ja seejärel jäämäeks kasvas. Tagalahe olusid hästi tundev jääteemeister Raivo Õiglas ütles, et sarnast pilti ei ole varem näinud ka eakamad haapsallased.

"Jääl on selline kummaline võime, et kui tal on takistus ees, hakkab ta jääd kokku kuhjama. Jää läheb järjest alla ja tõstab olemasoleva jää ülesse," selgitas jääteemeister.

Õiglase sõnul on vähetõenäoline, et merevesi kevadel nii palju tõuseks, et see jäämäe lahepõhjast lahti kangutaks. See tähendab, et ilmselt saab loodusimet uudistada veel kaua.

Nii suure hulga jää sulamine võtab aega isegi siis, kui ilmad lähevad soojemaks. "Ega ta enne ei kao, kui ta täielikult ära sulab. Arvan, et poole maini võivad Haapsalu linna inimesed teda imetleda," hindas Õiglas.

Põhjus, miks sellist jäämäge keset Haapsalu Tagalahte varem nähtud pole, on juhus. Rüsijää on enne lihtsalt väga madalast kohast napilt mööda triivinud.

Toimetaja: Greete PalmisteHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: