Viru vangla töötsehhi ventilatsioon jäi riigieelarve kärpe tõttu välja ehitamata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Viru vangla.
Viru vangla. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Vanglatööstus ootab justiitsministeeriumi ja Riigi Kinnisvara aktsiaseltsi abi, et parandada Viru vangla tootmishoone ventilatsiooni, mille kohta tööinspektsioon tegi ettekirjutuse juba läinud aasta suvel. Nimelt jäid olulised seadmed soetamata, kuna Viru vangla ehitamiseks mõeldud eelarvet vähendati.

Läinud aasta juunis, pärast seda kui tööinspektsioon Eesti Vanglatööstuse Viru vangla tootmistsooni külastas, sai vanglatööstuse juht Voldemar Nellis inspektsioonilt nõudliku kirja, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Ühtekokku tehti kümme ettekirjutust. Neist üheksa puhul oli probleem maasvedelevate juhtmete, masina kaitsevisiiridega, mis Nellise sõnul ka kiire lahenduse leidsid.

Tööinspektsiooni peadirektori asetäitja töökeskkonna järelevalve ja arengu alal Aapo Oja tõdes, et selline hulk ettekirjutusi pole nende töös kindlasti tavapärane ning see, et probleemid on kergesti lahendatavad, ei tee neid kuidagi väiksemaks.

"Osa neist probleemidest on väga kiiresti lahendatavad. Küsimus on aga selles, miks [need probleemid tekkinud on]. See näitab tööandja suhtumist," sõnas Oja.

Põhilise etteheitena toob tööinspektsioon on kirjas aga välja, et ehkki keevitusruumis ja metallitsehhis töötab sundventilatsioon, on töökeskkonna õhk ometi suitsust sinine - ventilatsioon ei taga piisavat õhuvahetust.

Aapo Oja sõnul ootab vanglatööstust peagi uus külaskäik, et kontrollida, kas probleemile on lahendus leitud. Voldemar Nellise sõnul on neil probleeme juba Viru vangla avamisest peale. Nimelt jäid vajalikud seadmed vangla ehituse eelarvest lihtsalt välja.

"Sinna oleks pidanud tulema igati moodne õppetsehh, aga paraku võeti see raha riigieelarvest maha. Juhuslikult võeti maha ka osa ventilatsiooniseadmete rahadest," sõnas Nellis.

Kusjuures kehv ventilatsioon on ERR-ile teadaolevalt probleemiks ka kambrites ja kontoriruumides.

Vanglal aga oma eelarves nõuetekohase ventilatsioonisüsteemi rajamiseks raha ei ole. Sestap kirjutas Nellis läinud suvel ka justiitsministeeriumile kirja ja palus vajalike vahendite eraldamist läinud aasta lõpuks.

Justiitsministeeriumi teatel ei kata riik äriühingute kulusid. Samuti ei näe endal rahalist kohustust ka hoone omanik AS Riigi Kinnisvara (RKS).

Nellis loodab aga endiselt ministeeriumi ja RKS-i toel lahenduse leida. "Oleme teinud kohtseadme, aga see töö on pooleli ning seade vajab parendamist ja täiendamist," lausus Nellis.

AS Eesti Vanglatööstus on riigile kuuluv ettevõte, mis tegeleb kinnipeetavate tööhõivega. Tootmisosakonnad asuvad Viru, Tartu, Harku ja Murru vanglas.

Näiteks Viru vanglas asub teenust pakkuv pesumaja ja toodetakse ahje, samuti tehakse puidutöid. Tartu vanglas valmistatakse metallmööblit, kaminaid, väligrille, kaminatarbeid, metallkonstruktsioone.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: